Automobilklub Mielecki

ul. Sportowa 1, 39-300 Mielec

 
 

Festyny w Gminie Przecław.

foto -Festyny w Gminie Przecław.
2010-08-23

Przez dwie kolejne niedzielne popołudnia odbywały się festyny w Gminie Przecław. 8 sierpnia w Tuszymie walczyli ze sobą sołtysi z całej Gminy. Turniej połączony z integracją i zabawą ściągnął liczne rzesze mieszkańców. Walka o najlepszego sołtysa była trudna i zacięta, jak przystało na prawdziwych mężczyzn. Wszyscy startujący byli zwycięzcami a najlepsi otrzymali uścisk dłoni samego Burmistrza Pana Ryszarda Wolanina.

Tak w Tuszymie jak i w Przecławiu 15 sierpnia gośćmi festynu byli członkowie Automobilklubu Mieleckiego. Zaprezentowano sprzęt ratowniczy oraz pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Lucyna Żala, Michał Polak, Justyna Rzegocka w towarzystwie swoich kolegów Krzysztofa Dobosza i Kamila Chmaja mogli pokazać jak udzielić pomocy i przetransportować osobę poszkodowaną za pomocą specjalnej deski ratowniczej. Można było sprawdzić swoje możliwości na fantomie i zdobyć odpowiedni certyfikat.

Po certyfikat ustawiały się kolejki szczególnie młodzieży gimnazjalnej. Za krótkie szkolenie i poprawne czynności ratownicze dzieciaki otrzymywały specjalny certyfikat oraz koszulki odblaskowe z odpowiednim napisem i paski odblaskowe. Są to elementy poprawiające widoczność pieszego szczególnie o zmierzchu i w nocy a wpływają na bezpieczeństwo samego pieszego i kierującego.

Starsza młodzież gimnazjalna mogła popróbować jazdy motorowerem na miasteczku mobilnym. Odpowiednio ułożone maty gumowe utworzyły rondo i przejścia dla pieszych oraz ścieżki przejazdu. Do tego ustawiono sygnalizację świetlną i kilkanaście znaków drogowych. Pod bacznym okiem samego Prezesa Automobilklubu Mieleckiego Grzegorz Stryjskiego młodzież wyjeżdżała motorowerem na trasę. Wszystko w ramach jazdy przedegzaminacyjnej. Były komentarze i uwagi do kierujących ale wynikające ze stresu.

Jeszcze nikt do tej pory w powiecie mieleckim nie próbował jazdy po takim miasteczku mobilnym. Jest to nowość dla przyszłych adeptów przed egzaminem na karty rowerowe i motorowerowe.

Automobilklub Mielecki miał dla mieszkańców Gminy Przecław niespodziankę w postaci specjalnych okularów „alkogogli”. Można było przejść się w tych okularach ale najlepszą frajdę sprawiała jazda samochodem. Przy pomocy szkoły nauki jazdy „Automobilek” Pana Przemysława Zatońskiego kilkanaście osób sprawdziło te okulary. Alkogogle to okulary które pokazują drogę widzianą oczyma pijanego kierowcy. Próbujemy tym sposobem docierać do świadomości kierowców ale i nie tylko, że siadając za kierownicą pod wpływem alkoholu wieziesz ze sobą śmierć dla siebie, dla rodziny, znajomych lub nieznajomych. Po spowodowaniu wypadku za późno jest na skruchę i żale. To wszystko można było zobaczyć, dotknąć, popróbować i w godzinach wieczornych zabawić się na stadionie w Przecławiu.