Automobilklub Mielecki

ul. Sportowa 1, 39-300 Mielec

 
 

Runda Mistrzostw Podkarpacia w Ratownictwie Drogowym PZM z mocnym akcentem mieleckich ratowników.

foto -Runda Mistrzostw Podkarpacia w Ratownictwie Drogowym PZM z mocnym akcentem mieleckich ratowników.
2014-06-22

14 czerwca 2014 roku na terenie Powiatu Mieleckiego odbył się Wojewódzki Zlot Ratowników Drogowych Polskiego Związku Motorowego stanowiąc jednocześnie I Rundę Mistrzostw Podkarpacia w Ratownictwie Drogowym. Organizatorami był Automobilklub Mielecki, Starostwo Powiatowe w Mielcu, Zarząd Okręgowy PZM w Rzeszowie, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rzemieniu, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu, Komenda Powiatowa Policji, Ratownictwo Medyczne – Jarosław Marczewski z Mielca oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Rzochowie. Gospodarzem Wojewódzkiego Zlotu był Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rzemieniu. Głównym celem imprezy było sprawdzenie i doskonalenie wiadomości teoretycznych, umiejętności praktycznych ratowników drogowych PZM w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej ofiarom wypadków drogowych, znajomości przepisów drogowych oraz wymiana doświadczeń w formie zrganizowanej dyskusji.

W Zlocie mogli uczestniczyć Ratownicy Drogowi PZM wszystkich Klubów sfederowanych w PZM posiadający ważną legitymację ratownika. Załoga składała się z kierowcy i pilota, która startowała własnym samochodem reprezentując poszczególne Automobilkluby i Kluby. W trakcie Zlotu uczestnicy rozwiązywali test z zakresu udzielania pierwszej pomocy i przepisów ruchu drogowego, wykonywali próbę resuscytacji krążeniowo – oddechowej na elektronicznych fantomach podłączonych do komputerów z obowiązkowym użyciem maseczki do sztucznego oddychania i rękawiczek ochronnych oraz podejmowali działania ratownicze dwóch pozorowanych wypadków drogowych. Jeden z wypadków usytuowany był na parkingu Starostwa Powiatowego w Mielcu, natomiast drugi w Rynku Osiedla Rzochów.

Na starcie Zlotu stanęło 12 drużyn z Podkarpacia w tym trzy młode drużyny reprezentujące Automobilklub Mielecki.

W trakcie działań ratowniczych ratownicy medyczni, specjaliści ratownictwa medycznego z grupy pana Jarosława Marczewskiego oraz strażacy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej bardzo skrupulatnie, dokładnie na podstawie protokołu oceny zabezpieczenia miejsca wypadku oraz protokołu oceny udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym oceniali postępowanie poszczególnych drużyn. Komisję oceniającą uzupełniali Mistrzowie Polski w Ratownictwie Drogowym Automobilklubu Mieleckiego Weronika Czerwińska i Piotr Ogorzałek.

Ostatecznie najlepszą drużyną I Rundy Mistrzostw Podkarpacia została drużyna Adam Dzierżak i Karolina Sadlej- Zdun z Kolbuszowej. Drugie miejsce zajęli Mariusz Przywara i Bartłomiej Jędrzejko z Rzeszowa, trzecie miejsce przypadło drugiej drużynie z Kolbuszowej Piotr Gaweł i Dariusz Pawlina.

W klasyfikacji klubowej zwyciężył Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego Nil z Kolbuszowej. Drugie miejsce wywalczyli młodzi ratownicy z Automobilklubu Mieleckiego w składzie Konrad Kilian i Rafał Zając oraz Julia Cisło i Tomasz Wilk. Miejsce trzecie przypadło ratownikom z Automobilklubu Rzeszowskiego. Była także punktacja za najlepszą resuscytację na fantomie elektronicznym.

Zwycięscy, najlepsze drużyny I Rundy Mistrzostw Podkarpacia otrzymały pamiątkowe puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe, natomiast wszyscy uczestnicy Zlotu na pamiątkę otrzymali "saszetki życia".

Fundatorem pucharów, nagród rzeczowych, pamiątkowych dyplomów i saszetek życia było Starostwo Powiatowe w Mielcu, Zarząd Okręgowy PZM w Rzeszowie, Automobilklub Mielecki oraz firma TARGUM z Mielca. Były także podziękowania dla gospodarza Zlotu Zespołu Szkół Centrum Szkolenia Rolniczego w Rzemieniu za stworzenie miejsca dla tego typu imprezy, dobrej, przyjaznej atmosfery połączonej ze wspólnym grillowaniem.

Podziękowania dla Dyrektora Kazimierza Śpiewaka, wicedyrektor Pani Jadwigi Włodarczyk, nauczycieli Pani Janiny Bierzyńskiej i Pana Leszka Hyczko wręczył Prezes Automobilklubu Mieleckiego Grzegorz Stryjski. Grzegorz Stryjski podziękował także wszystkim, którzy byli zaangażowani w organizację Wojewódzkiego Zlotu Ratowników Drogowych, Starostwu Powiatowemu w Mielcu, Zarządowi Okręgowemu Polskiego Związku Motorowego w Rzeszowie, Komendzie Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej z Mielca, Zespołowi Ratownictwa Medycznego Jarosława Marczewskiego, strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzochowie, uczniom Zespołu Szkół w Rzemieniu, ratownikom i członkom Automobilklubu Mieleckiego oraz firmom wspierającym TARGUM i BIBMOT.