Automobilklub Mielecki

ul. Sportowa 1, 39-300 Mielec

 
 

VIII Zlot Pojazdów Zabytkowych na 100 – lecie odzyskania Niepodległości

foto -VIII Zlot Pojazdów Zabytkowych na 100 – lecie odzyskania Niepodległości
2018-09-03

Automobilklub Mielecki przygotował imprezę dla fanów zabytkowej motoryzacji.

Wszyscy zwiedzający mogli podziwiać naprawdę zacne, historyczne pojazdy z duszą. Na placu pojawiło się kilkaset niezwykłych eksponatów. Warto zaznaczyć, że wszystkie były sprawne i samodzielnie przyjechały na zlot! Zlot Zabytków był jedną z wielu atrakcji obchodów Dni Mielca. Od wczesnych godzin południowych przybywali goście w oczekiwaniu na zgłoszenie się i udział Zlocie. Pewna pogoda zachęcała do wyjścia z domu. Mielczanie całymi rodzinami przybywali zobaczyć coraz to ciekawsze i starsze eksponaty. Każdy zwiedzający mógł wrócić wspomnieniami do czasów swojej młodości. Tego co zostało pokazane nie jest się w stanie opisać, należało być, widzieć i zapamiętać.

Organizatorzy przygotowali krótką ale jakże ciekawą prezentację słowno muzyczną. Było kilka zagadek motoryzacyjnych i wesołości. Na Zlot Zabytków przybył pełniący obowiązki prezydenta miasta Mielca Pan Fryderyk Kapinos wraz z Dyrektorem Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego oraz Panią Dyrektor Samorządowego Centrum Kultury. W trakcie prezentacji zostały wręczone specjalne okolicznościowe statuetki . Najstarszym eksponatem Zlotu został uznany Citroen AC 4 , natomiast samochód BMW DIXI to najstarszy samochód na Zlocie. Motocykl Sokół 600 RT z wózkiem bocznym z 1936 roku został uznany i wyróżniony jako najstarszy motocykl Zlotu.

Najciekawszą ekspozycją Zlotu został autobus Jelcz 043 nazywany pospolicie „ogórek”. Jego kierowca i liczna grupa pasażerów uczestniczyła czynnie w przejeździe paradnym . Inną ciekawą ekspozycją była ekspozycja rowerów Adler z 1937 roku, Bałtyk z 1940r, rower Popularny z 1950r, motocykl z przyczepką. Ta ekspozycja też została wyróżniona.

Wyróżniono grupę 13 pojazdów zabytkowych z Krosna. Wspaniała grupa i ich pojazdy, przyjechały na mielecki zlot.

Wyróżnienie w kategorii Elegancji przyznano Zmotoryzowanej Grupie Rekonstrukcji Historycznej im. generała Stanisława Maczka. Pojazdy wojskowe przyciągały swoim wyglądem najmłodszych zwiedzających. Wyróżnione grupy otrzymały pamiątkowe statuetki, medale 45 lecia Automobilklubu Mieleckiego i okolicznościowe, pamiątkowe gadżety Gminy Mielec. Wręczenia dokonał pełniący obowiązki Prezydenta Mielca Pan Fryderyk Kapinos oraz Prezes Automobilklubu Mieleckiego Grzegorz Stryjski.

W dalszej części Zlotu uczestnicy udali się przejazdem paradnym ulicami miasta do miejscowości Książnice. Tam na uczestników oczekiwali wójt Gminy Mielec Pan Józef Piątek oraz rodzina porucznika Jana Hajca. Uczestnicy Zlotu Złożyli wieniec z biało czerwonych kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym śmierć porucznika Hajca i jego współtowarzyszy walki o Niepodległość. Wiązankę kwiatów złożył Pan Kapinos i Wójt Józef Piątek. Wszyscy uczestnicy i liczne grono mieszkańców Książnic odśpiewali hymn państwowy. Dalszy kuzyn zmarłego porucznika przedstawił krótki rys dziejowy porucznika. Następnie w asyście radiowozów policji i grupie zmotoryzowanej SKUCIE uczestnicy przejechali wiaduktem, Aleją Niepodległości do miejsca zlotu.

Na uczestników Zlotu wyczekiwali miłośnicy pojazdów zabytkowych. Był czas na wspólne zdjęcia, konwersacje, rozmowy i wymiany adresów kontaktowych. Dziękując organizatorom pełniący obowiązki prezydenta Pan Fryderyk Kapinos powiedział aby jak najdłużej można było kontynuować tak wspaniale przygotowaną imprezę, pokazywać społeczeństwu i dawać jak najwięcej zadowolenia. Jest to bardzo nam potrzebne. To co robi Automobilklub Mielecki niech trwa jak najdłużej, dla nas i dla naszego społeczeństwa.

W imieniu organizatorów chcieliśmy podziękować Panu Prezydentowi Fryderykowi Kapinosowi, Panu Wójtowi Józefowi Piątkowi, rodzinie porucznika Hajca, policjantom z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji, grupie motocyklowej SKUCIE za zabezpieczenia naszego przejazdu paradnego, Gminie Miejskiej Mielec za wsparcie finansowe naszego projektu, przedsiębiorstwu MPGK, firmie TARGUM i ZEDGUM, firmie BIBMOT, Zakładowi Metalowemu „WB” W.Bożek M. Bożek, MOSiR, SCK Mielec oraz licznej grupie członkowskiej Automobilklubu Mieleckiego przygotowującej i prowadzącej VIII Mielecki Zlot Zabytków na 100 lecie Niepodległości.


fot- as, Tomasz Koczur