Automobilklub Mielecki

ul. Sportowa 1, 39-300 Mielec

 
 

W TVP program o zasadach bezpieczeństwa na drodze.

foto - W TVP program o zasadach bezpieczeństwa na drodze.
2010-04-23

W ostatnich dniach mijającego tygodnia kręcono w Mielcu zdjęcia do programu TVP 2 „Łagodna na drodze”. Będzie to cykliczny program telewizyjny emitowany w krótkich odcinakach 10 minutowych poświecony młodym kierowcom w ramach kampanii społecznej „Stop agresji na drodze”. Prowadzący program Maria Niklińska i Maciej Wisławski zapraszają do oglądania i uczenia się odpowiednich zachowań na drodze.

Apelują o czynne wspomaganie ofiar wypadków oraz zapobieganie tym tragediom. Maria Niklińska jest córką znanej prezenterki telewizyjnej Jolanty Fajkowskiej a Maciej Wisławski znany kierowca rajdowy i jeden z najlepszych pilotów rajdowych ostatnich kilkunastu lat. Startował i pilotował takich kierowców jak Krzysztofa Hołowczyca, Leszeka Kuzaja, Sebastiana Frycza czy Kajetana Kajetanowicza.

Formuła programu jest prosta i dynamiczna, polega na praktycznej lekcji jazdy samochodem. Jeżdżą wspólnie po mieście wytykając błędy Marysi i innym kierowcom. Błędy które mają podstawowy wpływ na zachowanie bezpieczeństwa na drodze. Ekipa telewizyjna przyjechała na zaproszenie Pana Zbigniewa Pietrasa, prezesa stowarzyszenia „Quo Vadis Podkarpacie”.

Do realizacji kilkunastu odcinków filmowych zaproszono ratowników medycznych, strażaków ochotników, strażaków z Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej, policjantów z drogówki i ratowników drogowych PZM z Automobilklubu Mieleckiego.

Grupa ratowników i instruktorów ratownictwa drogowego w osobach Baran Weronika, Chmaj Kamil, Polak Michał, Soboń Krzysztof, Wróbel Marcin i Zatoński Przemysław od wczesnych godzin porannych pracowała na planie. Przy drodze prowadzącej do Kolbuszowej na wysokości wysypiska śmieci przejeżdżający mogli zauważyć dwa pozorowane wypadki.

W jednym przypadku samochód wiozący pasażerów wpadł do rowu i dachował. Drugi wypadek spowodował nierozważny kierowca jadąc wpadł na drzewo. W obu przypadkach należało udzielić pomocy poszkodowanym osobom. Takie zdarzenia można spotkać często na naszych drogach. Maciej Wisławski jadąc wraz z Marysią edukowali nam wszystkim jak należy zachować się podczas wypadku.

Dalsze losy naszych bohaterów można poznać oglądając w każdą niedzielę o godzinie 9.oo w programie drugim Telewizji Polskiej. Pierwsza emisja programu już 24 kwietnia o godzinie 8.oo w TVP 2.