2023-04-07 ..ale, od 11 maja 2001 r. "na swoim".

ALT ..ale, od 11 maja 2001 r.

Od pierwszych miesięcy samodzielności kontynuowaliśmy turnieje BRD, Powiatowe Turnieje Motoryzacyjne. Odbywały się niemal w każdej szkole, zwycięzcy spotykali się w finałach miejskich i powiatowych.
W ramach festynów "Jesienna Szkoła Bezpiecznej Jazdy w trudnych warunkach", "Bezpieczny kierowca tylko z Targumem" zaprosiiliśmy Szkoły Jazdy "WIRAŻ" i "Black & White" oraz mielecką drogówkę czyli Sekcje Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji i Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej. Można było założyć specjalne okulary, które symulują to co widzi się pod wpływem alkoholu. Spróbować swych sił w jeździe samochodem "pod wpływem". Szkoły nauki jazdy umożliwiały jazdę na tzw. trolejach. Samochód już przy małych prędkościach bardzo łatwo się obraca na zakręcie powodując symulację poślizgu.

W 2006r. AM włączył się w program "ORLEN Bezpieczne Drogi" celem którego była poprawa bezpieczeństwa na drogach. Zostaliśmy docenieni, inicjatywa "Wyjście z ciszy Tobie z pomocą" została uznana jako najlepsza i najciekawsza w kategorii regionalnej zdobywając tym samym statuetkę Złotej Tarczy Bezpieczeństwa i I miejsce.
 
Członkowie AM uczestniczyli w kręceniu programu TVP 2 „Łagodna na drodze”. Prowadzącymi program byli Maria Niklińska i Maciej Wisławski. Ekipa telewizyjna przyjechała na zaproszenie stowarzyszenia „Quo Vadis Podkarpacie”. Do realizacji kilkunastu odcinków filmowych zaproszono ratowników medycznych, strażaków ochotników, strażaków z Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej, policjantów z drogówki i ratowników drogowych PZM z Automobilklubu Mieleckiego.
 
Wspaniałe są osiągnięcia naszych ratowników drogowych. Mistrzowie Polski indywidualnie i drużynowo. Po prawej stronie serwisu https://automobilklub.mielec.pl chwalimy się naszymi mistrzami, kliknijmy i przypomnijmy sobie jak było. Wymieniać sukcesy regionalne chyba już nie trzeba. Mistrzowie korzystają z każdej okazji by zademonstrować dzieciom, młodzieży i dorosłym jak zachować się podczas wypadku czy innego zdarzenia zagrażającego życiu. Demonstrują i pozwalają na samodzielną próbę z użyciem fantomów, ale najważniejsze uczą by zachować spokój, wezwać pomoc i zabezpieczyć rannego do przyjazdu pogotowia.
 
Kontynuowaliśmy imprezy sportowe "Rajd dokoła strefy", Konkursowa Jazda Samochodem o Puchar Prezydenta Miasta, Super OES oraz KJS (Konkursowa Jazda Samochodem eliminacje do mistrzostw okręgu podkarpackiego, później nazwane Rajdem mieleckim, Rajdem TARGUM).
 
Grzegorz Dul jako pierwszy członek AM otrzymał licencję kierowcy rajdowego. W 2010 r. zostaje Mistrzem Polski w Samochodowych Górskich Mistrzostwach Polski (SGMP) klasa N1. Startuje w Memoriałach Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza, "Lausitz Cup", Rajd Wisły, Rajd Polski, Warszawska Barbórka, Rajd Arłamów, Vaakuna Ralli w Finlandii i wielu innych.
 
W zawodach Super KJS czyli imprez dla kierowców nieposiadających licencji kierowcy rajdowego. Mariusz Zieliński z pilotem Ryszardem Chlebowskim od 2014 roku zajmują miejsca na podium w rajdach klasy K4, są wielokrotnymi mistrzami Okręgu Rzeszowskiego, mistrzami Śląska. Niezliczoną ilość razy stawali na podium zawodów np. KJS RAJDY 24 CUP podczas MOTO Show Kraków.
 
 
Są i inne sukcesy rajdowców AM: Mistrz okręgu klasa do 1300 cm3 – Marcin Zacharski, Mistrz okręgu klasa do 903 cm3 – Karol Ziółko, Mistrz okręgu w kategorii pilotów – Łukasz Głowacki, Wicemistrz swojej klasy sportowej Marek Kopeć.
 
W rajdach bierze tez udział spora grupa naszych sędziów. Mają aktualne licencje uprawaniające do udziału w sędziowaniu najważniejszych imprez. Są obecni w czasie rajdów na terenie podkarpacia ale i Rajdzie Polskim w Mikołajkach, eliminacjach europejskich WRC i innych, gdzie obstawiają odcinki prób specjalnych. Sędziując podczas rajdu można spotkać ciekawe osoby. Na jednym ze zdjęć widać Jarosława Zatońskiego (AM) z światowej klasy kierowcą rajdowym Bryan`em Bouffier`em.
 
Członkowie AM biorą czynny udział w obchodach rocznic i świąt państwowych, wspierają akcje charytatywne np Wielka Orkiestra Światewcznej Pomocy. Za swoje zaangażowanie i osiągnięcia są wielokrotnie nagradzani np. prezes Grzegorz Stryjski - Pozytywny mielczanin 2012 (hej.mielec.pl) wybrany głosami mielczan.
 
Tyle w ogromnym skrócie niemal cała historia od 2006 roku jest udokumentowana na stronie https://automobilklub.mielec.pl oraz https://pl-pl.facebook.com/people/Automobilklub-Mielecki/100064749426542/.
Zapraszamy do udziału w imprezach, które zorganizujemy w tym wyjątkowym rocznicowym 2023 roku.
 
W artykule wykorzystano fotografie z: https://pl-pl.facebook.com/people/Automobilklub-Mielecki/100064749426542/
Tygodnik KORSO, portal Hej.mielec.pl, Tygodnik "Wizjer Regionalny"fotografie członków AM oraz Tomasza Kornela https://da-dk.facebook.com/TomaszKornelFotografia/.