Automobilklub Mielecki

ul. Sportowa 1, 39-300 Mielec

 
 

X Jubileuszowy Rajd Mielecki na mecie

foto -X Jubileuszowy Rajd Mielecki na mecie
2010-09-20

41 załóg zgłoszonych, 34 wystartowało, 32 załogi dojechało do mety. Taki jest bilans X Jubileuszowego Rajdu Mieleckiego który odbył się 12 września 2010 roku na ulicach naszego miasta i okolic.

Przygotowania do imprezy rozpoczęły się z chwilą nadejścia ciepłych dni majowych. Pisma do urzędów, instytucji i firm, zapytania i odpowiedzi, uzgodnienia i ustalenia, pozwolenia i ostateczna decyzja, zgoda na przeprowadzenie i rozegranie X Jubileuszowego Rajdu Mieleckiego. Tak w telegraficznym skrócie można scharakteryzować pracę kilkunastu osób odpowiedzialnych za organizację V Rundy Mistrzostw Okręgu Podkarpackiego w Konkursowej Jeździe Samochodowej w Mielcu.

X Jubileuszowy Rajd Mielecki to największa impreza samochodowa w naszym regionie. Dlatego musiała być przygotowana z największą starannością i precyzją. Musiała spełniać szereg wymóg zgodnych z ogólnymi przepisami dotyczącymi sportów samochodowych Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego oraz Okręgowej Komisji Sportów Samochodowych przy Zarządzie Okręgowym PZM w Rzeszowie. Wszystkie ustalenia dotyczące rozegrania X Jubileuszowego Rajdu Mieleckiego zostały zawarte w Regulaminie imprezy i opublikowane na naszej stronie internetowej, stronie Zarządu Okręgowego PZM w Rzeszowie. Oprócz tego każdy z zawodników otrzymał zestaw dokumentów startowych i Regulamin do zapoznania i przestrzegania. Trasa zawodów przebiegała ulicami miasta i Osiedla Rzochów licząc około 90 km. Zlokalizowano 11 prób sportowych odpowiednio przygotowanych i zabezpieczonych. To najważniejszy wymóg takiej imprezy sportowej. Rywalizacja rozgrywała się w pięciu klasach sportowych i klasie pojazdów historycznych.

Otwarcia rajdu dokonał Prezes Automobilklubu Mieleckiego Grzegorz Stryjski z Panią Poseł Krystyną Skowrońską i Andrzejem Grzegorczykiem przedstawicielem Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie. Patronat nad X Jubileuszowym Rajdem Mieleckim objął także Pan Marek Paprocki Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego oraz Pan Janusz Chodorowski Prezydent Miasta Mielca. Gościem Honorowym był znakomity kierowca i pilot rajdowy Maciej Wisławski, który przybył do Mielca dopiero w godzinach popołudniowych i uczestniczył w podsumowaniu i rozdaniu pamiątkowych statuetek, pucharów, dyplomów i nagród rzeczowych najlepszym zawodnikom. W ceremonii nagradzania uczestniczyli także Pan Marek Paprocki, Pan Bogdan Bieniek Wiceprezydent Miasta Mielca i Dyrektor KJS Michał Polak.

Zawodnicy wystartowali o godzinie 10, wyjątkowo na Al.Niepodległości przed budynkiem SCK udając się kolejno na próbę sportową „TARGUM” boiska MOSiR, na Osiedlu Rzochów, próbę na SSE obok salonu meblowego BRW, na dworzec PKS próbę „BASCO” i na Al. Niepodległości obok SCK próba „AUTOPART”, próba widowiskowa utrudniona szykanami i nawrotami. Na specjalnym miejscu wystawiony został samochód rajdowy naszego kolegi klubowego Grzegorz Dula, startującego w Team Racing Autopart. Dla publiczności zgromadzonej na Placu AK ustawiono symulator dachowania i fotelik bezpieczeństwa. Można było usiąść w samochodzie i przeżyć to co przeżywa kierowca podczas wypadku kiedy samochód „dachuje”. O taką oprawę zadbali przedstawiciele Instytutu Transportu Samochodowego z Warszawy.

X Jubileuszowy Rajd Mielecki dojechał do mety. W czasie kiedy Komisja Obliczeń zliczała końcowe wyniki na boisku asfaltowym zaprezentował się w jeździe pokazowej kierowca rajdowy Autopart Racing Team Grzegorz Dul i Jacek Popiołek Nissanem 350z.

Ogłoszono wyniki i zwycięzców poszczególnych klas.

W klasie do 903 cm wygrał Łaba Dariusz i Jabłoński Artur ASK Przemyśl na fiacie 126, drugie miejsce wywalczyli Bigda Zenon i Para Mirosław Fiatem CC, trzecie miejsce zdobyli Prokop Paweł i Kielar Patryk AK Stomil Dębica fiatem 126.

W klasie 1300 cm pierwsze miejsce wywalczyli Dunaj Ryszard i Dunaj Kinga AMK Małopolski fiatem CC, drugie Kierys Łukasz i Chlebowski Ryszard Automobilklub Mielecki fiatem CC, trzecie Jabłoński Piotr i Gaj Elżbieta AK Biecki na fiacie CC Sporting.

W klasie 1600 cm pierwsze miejsce zdobyli Leja Sławomir i Chwaszcz Bogdan ADS LOK Stalowa Wola samochodem Honda CIVIC, drugie Biały Paweł i Biały Tomasz samochodem ALFA Romeo 146 i trzecie miejsce Cebeńko Wojciech i Wilanowicz Piotr Nissanem Sunny GTI.

Klasa 2000 cm pierwsze miejsce zdobyła załoga Teter Sebastian i Malec Paweł Renault Clio, drugie miejsce Kudłacz Piotr i Bokota Piotr Fordem Fiestą z klubu AK Stomil Dębica, trzecie miejsce zdobyła załoga Janów Hubert i Janów Mateusz z Automobilklubu Rzeszowskiego na samochodzie Opel Astra.

I ostatnia klasa samochodów z silnikami powyżej 2000 cm, pierwsze miejsce Łuczkiewicz Paweł i Krużel Łukasz z Automobilklubu Mieleckiego samochodem Mitsubishi Lancer EVO VIII, drugie miejsce Dykas Andrzej i Ulak Waldemar AK Stomil Dębica Subaru Impreza i trzecie miejsce Budyra Arkadiusz i Wawrzaszek Grzegorz samochodem Subaru Impreza GTI.

W klasie pojazdów historycznych zwyciężyła załoga na samochodzie Warszawa 223 w składzie kierowca Wacław Grzelak i pilot Maciej Wilk z Automobilklubu Mieleckiego.

W klasyfikacji generalnej X Jubileuszowego Rajdu Mieleckiego zwyciężyła załoga z Mielca Łuczkiewicz Paweł i Krużel Łukasz.

Zwycięskie załogi otrzymały akumulatory ufundowane przez Fabrykę Akumulatorów Autopart z Mielca, komplety opon samochodowych z firmy TARGUM i firmy Mont-Gum, nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorów.

Na zakończenie zabrał głos Gość Honorowy X Jubileuszowego Rajdu Mieleckiego Maciej Wisławski. Mówił o świetnej organizacji rajdu, o tym, że jest to jedna z wielu płaszczyzn, gdzie możemy przekazywać kaganek oświaty motoryzacyjnej. Szkolą one bowiem kierowców w wielu aspektach, uczą lepszej techniki jazdy, kultury jazdy. Macie tutaj w Mielcu komfortowe warunki do ścigania, nic Wam nie grozi, jesteście bezpieczni. Dzięki temu nie musicie wyżywać się na drogach publicznych – tak mówił Maciej Wisławski. Osobiście podziękował Prezesowi Automobilklubu Mieleckiego Grzegorzowi Stryjskiemu za zaproszenie i wzorowo przygotowaną imprezę sportową.


PODZIĘKOWANIE AUTOMOBILKLUBU MIELECKIEGO

Wszystkim którzy wsparli finansowo, materialnie i czynnie nasz
X Jubileuszowy Rajd Mielecki Członkowie i Zarząd Automobilklubu Mieleckiego składają serdeczne podziękowanie a w szczególności Pani Poseł Krystynie Skowrońskiej, Panu Januszowi Chodorowskiemu Prezydentowi Miasta Mielca, Panu Bogdanowi Bieńkowi Wiceprezydentowi Miasta Mielca, Panu Markowi Paprockiemu Przewodniczącemu Rady Powiatu Mieleckiemu, Zarządowi Okręgowemu Polskiego Związku Motorowego w Rzeszowie, Panu Edwardowi Zielińskiemu z firmy „TARGUM”, Panu Andrzejowi Nawrot z BASCO 2, przedsiębiorstwu „AUTOPART”, „Torfowe Pola Sp z o.o., „SYSTEM DATA Sp. Z o.o., REG BENZ dealer OPLA, Veolia Mielec, PW „BIBMOT”, „GAŚNICA”, Piekarni i Cukierni Państwa Ewy i Stanisława Koniecznych, FHU „Mont-Gum” Witold Mądry, Panu Bogusławowi Świąder i Stacji Paliw Leśna Polana, Samorządowemu Centrum Kultury, Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, Powiatowemu Zespołowi Pogotowia Ratunkowego, Państwowej Powiatowej Komendzie Straży Pożarnej, Wydziałowi Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji, Zarządowi Powiatowemu Ochotniczych Straży Pożarnych w Mielcu, strażakom OSP z Rzemienia, Cyranki i Złotnik, mieleckim harcerzom, uczniom szkół mieleckich, sędziom i ratownikom drogowym PZM z Nowej Dęby, Klubu „Nil” w Kolbuszowej i Automobilklubu Mieleckiego. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do Pana Macieja Wisławskiego, Pana Zbigniewa Pietrasa ze Stowarzyszenia Quo Vadis Podkarpacie, przedstawicieli Instytutu Transportu Samochodowego z Panem Andrzejem Grzegorczykiem na czele i naszego zawodnika rajdowego z Team Racing Autopart Grzegorza Dula.

Za oprawę medialną X Jubileuszowego Rajdu Mieleckiego dziękujemy Telewizji Polskiej Rzeszów, Radiu Rzeszów, Tygodnikowi KORSO oraz portalowi hej.mielec.pl. Dziękujemy startującym zawodnikom za udział w imprezie, sympatykom, kibicom i miłośnikom sportów samochodowych za porządek i dyscyplinę w trakcie trwania zawodów sportowych.

Dyrektor KJS Michał Polak,
Prezes Zarządu Automobilklubu Mieleckiego Grzegorz Stryjski.