Automobilklub Mielecki

ul. Sportowa 1, 39-300 Mielec

 
 

Ogólnopolski Maraton Kolarski Masters "Szosami Ponidzia" w Busku-Zdroju.

foto -Ogólnopolski Maraton Kolarski Masters
2010-09-27

Jazda indywidualna na czas na dystansie 7 km oraz maraton kolarski na dystansie 78 i 53 kilometrów to program Ogólnopolskiego Maratonu Kolarskiego Masters „Szosami Ponidzia” który odbył się w Busku - Zdroju 26 wrzesnia 2010 roku pod patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.

Organizatorem zawodów kolarskich było Stowarzyszenie Gospodarna Gmina w Busku-Zdroju, Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój i Starosta Powiatu Buskiego.

Patronat medialny objął portal Busko.com.pl oraz Korso - Tygodnik Buski.

Organizatorzy Maratonu Kolarskiego zaprosili do współpracy Automobilklub Mielecki. Celem imprezy było sprawdzenie aktualnej formy sportowej zawodników kategorii Masters, popularyzacja sportu kolarskiego jako dyscypliny sportowe, czynnej formy wypoczynku młodzieży i osób dorosłych oraz promocja samego miasta Busko-Zdrój, Powiatu Buskiego i Regionu Ponidzia. Buskie Samorządowe Centrum Kultury na czas trwania maratonu kolarskiego zostało zamienione na biuro zawodów, przyjmowało zgłoszenia, było miejscem startu i mety dla zawodników.

Członkowie Automobilklubu Mieleckiego wystąpili w roli sędziów sportowych. Krzysztof Dobosz , Marcin Dziekan i Grzegorz Stryjski wspomogli grupę buskich działaczy. Zawodnicy startowali w grupach 15 osobowych lub mniejszych podzielonych na pięć kategorii na dystansie 78 km i 53 kilometrów

Zawodnicy pokonywali trasę przy otwartym ruchu drogowym i byli zobowiązani do przestrzegania przepisów o ruchu drogowym na drogach publicznych. Tak stanowił Regulamin Ogólnopolskiego Maratonu Kolarskiego Masters.

Zanim wyruszyli na trasę maratonu o godzinie 11,00 odbył się sprawdzian na dystansie 7 kilometrów jako jazda indywidualna na czas w kolejności od najstarszej kategorii. Startowali zawodnicy od 30 lat wzwyż, górna granica wieku nie była barierą uczestnictwa w maratonie. Prawo startu mieli zawodnicy Masters posiadający licencję PZKol, pełny twardy kask, sprawny technicznie rower i opłatę startową.

Jednym z uczestników maratonu kolarskiego był mielczanin Pan Trybulec, który uplasował się w swojej grupie na piątym miejscu. Zawody przebiegały przy wspaniałej jesiennej pogodzie, na trasie przejazdu zawodnicy byli oklaskiwani przez mieszkańców Buska, kibiców i miłośników kolarstwa. Bardzo liczną grupę osób stanowili kuracjusze przebywający w Busku – Zdroju. Organizatorzy zadbali o startujących zawodników. W każdej kategorii trzech pierwszych otrzymało puchary, dyplomy i gadżety promujące Busko – Zdrój, Powiat Buski i Region Ponidzia.