2011-03-20 KURS NA RATOWNIKA DROGOWEGO POLSKIEGO ZWIĄZKU MOTOROWEGO

ALT KURS  NA  RATOWNIKA  DROGOWEGO  POLSKIEGO  ZWIĄZKU  MOTOROWEGO

W ostatnim okresie Sekcja Ratowników Drogowych Automobilklubu Mieleckiego prowadziła nabór osób chętnych na ratownika drogowego.

Ratownik Drogowy PZM zobowiązany jest do niesienia pomocy w trakcie zaistniałego wypadku, zabezpieczenia miejsca zdarzenia oraz kierowania akcją ratowniczą do czasu przyjazdu służb ratowniczych.

Nadrzędnym też celem ratownictwa drogowego PZM jest niesienie pomocy przedmedycznej poszkodowanym w wypadkach drogowych i nie tylko.

Należy pamiętać, że na miejsce wypadku drogowego pierwszy nadjeżdża przypadkowy kierowca a nie karetka pogotowia ratunkowego. I to od jego umiejętności udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej zależy niejednokrotnie uratowanie ludzkiego życia.

Dla zobrazowania jak błyskawicznych działań to wymaga wystarczy powiedzieć, że w przypadku zatrzymania podstawowych funkcji życiowych, to jest krążenia i oddychania, czas na uratowanie człowieka wynosi zaledwie 300 sekund.

W przypadku takiego argumentu nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że pomoc przedmedyczna jest tak często bagatelizowana. Staje się niejednokrotnie dosłownie sprawą życia i śmierci.

Cała działalność ratowników drogowych w zakresie niesienie pomocy przedmedycznej oparta jest na wolontariacie. 30 godzinny kurs z pełnym programem teorii i praktyki z zakresu pierwszej pomocy i ratownictwa drogowego jest już rozpoczęty. Grupa siedemnastoosobowa jest w tej chwili po drugich zajęciach, zajęciach jakże ważnych teoretyczno–praktycznych.