Automobilklub Mielecki

ul. Sportowa 1, 39-300 Mielec

 
 

Gminne BRD w mieście Przecławiu.

foto -Gminne BRD w mieście Przecławiu.
2011-04-10

Miesiąc kwiecień jest miesiącem eliminacji międzyszkolnych, gminnych i miejsko – gminnych Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym na szczeblu ogólnopolskim. Kolejny już raz Szkoła Podstawowa w Przecławiu była organizatorem takich eliminacji. Dzisiejsza pogoda a naprawdę mocno wiejący wiatr zmusił organizatorów do zmiany sposobu rozegrania turnieju.

Część teoretyczną czyli rozwiązywanie testów ze znajomości przepisów ruchu drogowego i zadania z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej przeprowadzono w salach lekcyjnych. Natomiast sprawdzian umiejętności praktycznych, jazdę rowerem po torze przeszkód uczestnicy rozegrali w sali gimnastycznej tejże szkoły.

Nad sprawnym przebiegiem Eliminacji Gminnej BRD w Przecławiu czuwali przedstawiciele Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mielcu, przedstawiciel Posterunku Policji w Przecławiu, Dyrektor Wydziału Promocji miasta Przecław i Członek Zarządu Automobilklubu Mieleckiego Mariusz Barnaś, Grzegorz Stryjski Prezes Automobilklubu Mieleckiego, sędziowie i ratownicy drogowi PZM oraz gospodarze Turnieju Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Przecławiu.

Do Turnieju przystąpiło sześć Szkół Podstawowych z Przecławia, Łączek Brzeskich, Rzemienia, Dobrynina, Wylowa, Tuszymy oraz jedna drużyna z Gimnazjum. Uczestnicy musieli rozwiązać w ciągu 40 minut test składający się z 5 pytań dotyczących zasad i przepisów o ruchu pieszych i rowerzystów, 5 pytań dotyczących znaków drogowych, 10 pytań dotyczących sytuacji w ruchu drogowym i 5 pytań dotyczących zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Następnie przystąpiono do zadań z zakresu pierwszej pomocy. Drużyny miały możliwość wylosowania jednego z trzech zadań oraz wykonania tego zadania. Można było maksymalnie uzyskać 10 punktów. Sędziowie Marcin Dziekan i Piotr Ogorzałek pod przewodnictwem ratownika drogowego PZM Krzysztofa Dobosza dobrze oceniali startujące drużyny.

Przyszedł czas na „sprawdzian prawdy” czyli jazda na rowerze po torze przeszkód. Opiekunowie i nauczyciele przygotowujący swoich uczestników bardzo uczulali na ten etap Turnieju. Czas przejazdu nie był limitowany a więc należało dołożyć jak największych starań o bezpunktowy przejazd, co w chwili stresu i emocji staje się bardzo trudne. Można było dużo zyskać a można też i stracić. Członkowie Automobilklubu Mieleckiego Bonifacy Jakubowski, Bogusław Durej, Krzysztof Dobosz, Piotr Ogorzałek, Marcin Dziekan, Mateusz Machnik i Maciej Blicharz doskonale poradzili sobie sędziując jazdę na rowerowym torze przeszkód.

Najlepszą drużyną okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej w Łączkach Brzeskich w składzie: Bryk Paweł, Bryk Mateusz i Lipiór Paweł pod opieką nauczyciela Piotra Sułka.

Tuż za pierwszą drużyną ze stratą tylko jednego punktu uplasowali się uczniowie Skrzypek Łukasz, Ćwik Rafał i Lelek Mariusz ze Szkoły Podstawowej w Przecławiu. Te dwie drużyny zakwalifikowały się do Turnieju Powiatowego BRD w Mielcu. Na trzecim miejscu sklasyfikowano uczniów ze Szkoły Podstawowej w Tuszymie. Dalsze miejsca zajęły Szkoły Podstawowe z Dobrynina, Wylowa i Rzemienia.

Do Turnieju Powiatowego zakwalifikowała się drużyna z Gimnazjum w Przecławiu w składzie: Wojtaszek Konrad, Weryński Wiktor i Kociołek Kamil.

Najlepszymi uczestnikami Gminnego Turnieju BRD zostali Rafał Ćwik z Przecławia, Paweł Bryk i Paweł Lipiór z Łączek Brzeskich. Wśród dziewcząt najlepszą okazała się Agata Wilk z Wylowa i Joanna Pastuszak z Rzemienia. Najlepszymi gimnazjalistami okazali się Konrad Wojtaszek i Wiktor Weryński.

Wszyscy uczestnicy Turnieju otrzymali nagrody rzeczowe, najlepszym wręczono nagrody indywidualne a poszczególnym reprezentacjom szkolnym pamiątkowe dyplomy.