2011-06-08 Wakacje z rowerem i motorowerem.

ALT Wakacje z rowerem i motorowerem.

Jeżdzijmy bezpieczniej – takie motto stawiają sobie dzieciaki w Tuszowie Narodowym na najbliższe wakacje. Przez dwa dni ulica Jana Pawła II obok Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Tuszowie przemieniła się w plac manewrowy dla rowerzystów i motorowerzystów. Tradycją już jest że Dzień Dziecka i zbliżający się koniec roku w Tuszowie Narodowym łączony jest z uzyskiwaniem nowych uprawnień dla najmłodszych. Oprócz ocen na laurkach można także zdawać na kartę rowerową i motorowerową.

Dyrektorzy i nauczyciele tuszowskich szkół bardzo poważnie podchodzą do spraw bezpieczeństwa w ruchu drogowym. To Oni przygotowują, egzaminują dzieci i młodzież z wiadomości, przepisów i zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Natomiast sprawdzian umiejętności praktycznych powierzają policji i Mieleckiemu Automobilklubowi.

Na zaproszenie dyrekcji obu szkół przybyli członkowie Automobilklubu Mieleckiego i komendant posterunku policji w Tuszowie Narodowym. Na zaimprowizowanym miasteczku ruchu drogowego, pośród znaków drogowych ostrzegawczych, nakazu, zakazu, informacyjnych i sygnalizacyjnych przeprowadzono sprawdzian praktyczny jazdy na rowerze i motorowerze. Wszystko to odbywało się pod okiem starszego aspiranta Janusza Pateraka, Bonifacego Jakubowskiego specjalisty od spraw bezpieczeństwa drogowego, Grzegorza Stryjskiego Prezesa Automobilklubu Mieleckiego i Bogdana Dureja członka wspierającego.

Grupa około stu rowerzystów i motorowerzystów przez dwa dni odbywała jazdę po miasteczku drogowym i ulicy Jana Pawła II z zachowaniem największych środków bezpieczeństwa. Komisja egzaminacyjna postanowiła zaliczyć i przyznać karty rowerowe wszystkim uczniom ze Szkoły Podstawowej w Tuszowie i Czajkowej.

Natomiast wyniki testowe gimnazjalistów poddano weryfikacji, kilka z nich nie uzyskało pozytywnej oceny. Będą musieli lepiej poznać przepisy i zasady ruchu drogowego oraz w późniejszym terminie zaliczyć testy.

Takie imprezy jak "Gminne zawody rowerowe", "Jeździmy bezpieczniej", "Bezpieczne wakacje" czy inne Automobilklub Mielecki mógł zrealizować przy współpracy i dofinansowaniu Starostwa Powiatowego w Mielcu, firmy TARGUM i środków własnych. Pomocą służyli także policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mielcu oraz posterunku policji w Tuszowie Narodowym.