Automobilklub Mielecki

ul. Sportowa 1, 39-300 Mielec

 
 

Światowy Dzień Bez Tytoniu w Mieleckim wydaniu.

foto -Światowy Dzień Bez Tytoniu w Mieleckim wydaniu.
2011-06-09

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Mielcu zorganizował akcję pod hasłem "Myślę, nie palę". Przeprowadzona akcja antynikotynowa miała na celu propagowanie zdrowego trybu życia oraz walkę z tym nałogiem wśród młodzieży szkolnej. Finałowa impreza odbyła się na boisku szkolnym z udziałem członków i ratowników Automobilklubu Mieleckiego oraz Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Mielcu.

Przeprowadzono pokaz udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadku samochodowym. Wypadek zaistniał w trakcie jazdy samochodem, podczas palenia papierosów przez kierującego. W wyniku czego dwie osoby zostały ranne. Kierowcy udzielili pomocy przypadkowi podróżni jadący samochodem. Na szczęście były to osoby znające i umiejące prawidłowo udzielić pierwszej pomocy oraz wezwać służby ratownicze.

Przybyła na miejsce zdarzenia straż pożarna chcąc uwolnić pasażera musieli użyć specjalistycznego sprzętu i odciąć prawe drzwi. Rannego pasażera przetransportowano na noszach w bezpieczne miejsce i ugaszono tlące się papierosy.

To była tylko taka pokazowa symulacja, jednak zdarzają się takie wypadki. Akcja ta została skierowana w stronę ludzi młodych do uczniów. Ta młodzież w przyszłości zdobędzie uprawnienia do prowadzenia pojazdów samochodowych. Ma im to uświadomić, że palenie papierosów jest szkodliwe a podczas jazdy samochodem może mieć bardzo negatywny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

W akcji pokazowej brali także udział uczniowie Zespołu Szkół Technicznych – Tomasz Ryczek, Mateusz Machnik, Damian Kilian i uczeń Zespołu Szkół Budowlanych - Piotr Ogorzałek. Ze strony Automobilklubu Mieleckiego uczestniczyli ratownicy drogowi Krzysztof Dobosz, Wojciech Daniel oraz Grzegorz Stryjski prezes Zarządu Klubu.

Samochodu użyczyła firma "BIBMOT" za zgodą panów Kazimierza i Stanisława Bik.