2011-11-15 Porady dla kierowców na zimowe dni.

ALT Porady dla kierowców na zimowe dni.

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w zimowe mroźne i śnieżne poranki, przy temperaturze poniżej 0 stopni a nasz samochód pokryje warstwa lodu lub śniegu, należy wcześniej zadbać o odpowiednie wyposażenie. Zorganizujmy sobie w bagażniku zmiotkę a może i małą miotełkę, dobrze może nam służyć saperka, przydatne będą przewody rozruchowe, rękawice, płyn do rozmrażania szyb, być może łańcuchy na opony.

Podstawowym wyposażeniem kierowcy powinna być skrobaczka, będziemy przecież używać jej bardzo często.

Przed nadejściem pierwszych mrozów a w zasadzie gdy temperatura powietrza spada poniżej 8 do 10 stopni powinniśmy zmienić opony na zimowe. Opony zimowe posiadają inne właściwości, inną przyczepność do podłoża, są znacznie bezpieczniejsze w prowadzeniu pojazdu, ruszaniu z miejsca czy hamowaniu.

Wymieńmy płyny na zimowe, pokryjmy uszczelki drzwi silikonem lub wazeliną. Prze to ułatwimy sobie otwarcie naszych drzwi. Zadbajmy o płyn do rozmrażania szyb i zamków.

Przed trudnym okresem zimowym sprawdźmy sobie nasz akumulator. Dolejmy wody destylowanej gdy brakuje nam w celach, oczyśćmy styki akumulatora i sprawmy sprawność naszej baterii. Możemy zawsze sprawdzić w warsztacie samochodowym lub każdym serwisie. Wyładowany akumulator, słabej mocy to częsta przyczyna unieruchomienia samochodu. Tym sposobem możemy być niemiło zaskoczeni gdy przekręcamy kluczyk w stacyjce a tu brak reakcji pojazdu. Akumulator zamontowany w pojeździe, stojący pod chmurką na kilkunastostopniowym mrozie przez kilka godzin traci wartości rozruchowe. Należy pamiętać, że nowe akumulatory mają niekiedy żywotność około 3 lat.

Gdy będziemy dokonywać przeglądu w stacji obsługi takich elementów jak układ hamulcowy sprawdźmy także ABS/ASP i klimatyzację jeżeli nasz pojazd jest tak wyposażony.

Łańcuchy na opony, warto pomyśleć o łańcuchach podczas obfitych opadów, gołoledzi czy wyjazdach w góry. Zapoznajmy się ze sposobami zakładania łańcuchów gdy będą potrzebne, przećwiczmy sposoby ich zakładania na koła. Jeżeli już jesteśmy przygotowani do nadejścia zimy to i ona będzie nam niestraszna a jazda bezpieczna.

Jeszcze tylko odśnieżenie naszego pojazdu i w drogę. Otóż, odśnieżając samochód nie ograniczajmy się do włączenia wycieraczek, które i tak maja duży opór spadniętego śniegu lub są przymarznięte do szyby.

Odśnieżmy naszą przednią szybę na całej przestrzeni, mamy wtedy doskonałą nieograniczoną widoczność. Z bocznych i tylnych szyb usuńmy zalegający śnieg. Zrzućmy śnieg również z reflektorów, świateł tylnych pojazdu, tablicy rejestracyjnej oraz dachu. Przy oczyszczaniu pojazdu ze śniegu sprawdźmy czy do szyb nie przymarzły wycieraczki. Oczyśćmy je z lodu, który może nam porysować szyby.

Zadbajmy też o naszą karoserię i przed pierwszymi opadami śniegu zabezpieczmy nadwozie auta specjalnym woskiem. Zróbmy woskowanie naszego nadwozia.

Mając tak przygotowany pojazd będziemy mogli bezpiecznie podróżować i być bezpiecznym dla innych użytkowników dróg.

Tego życzą wszystkim kierowcom członkowie Automobilklubu Mieleckiego.