Automobilklub Mielecki

ul. Sportowa 1, 39-300 Mielec

 
 

25 Wojewódzki Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym

foto -25 Wojewódzki Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym
2012-06-07

W SOSW w Mielcu odbył się jubileuszowy XXV Wojewódzki Turniej Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego dla uczniów niepełnosprawnych z województwa podkarpackiego.

Przez poprzednie 24 lata impreza była organizowana przez Zespół Szkół Specjalnych. Cieszyła się wielkim powodzeniem i dawała wymierne efekty. Została doceniona przez kapitułę konkursu „Orlen Bezpieczne Drogi” nagrodą specjalną, nagrodą pieniężną. Po włączeniu ZSS w struktury Ośrodka, nauczyciele postanowili kontynuować tradycje i przeprowadzać nadal konkurs.

W zmaganiach turniejowych wzięło udział 7 dwuosobowych drużyn, w tym uczniowie z Rzeszowa, Ropczyc, Frysztaka, Tarnobrzega, Jarosławia, Brzozowa oraz drużyna gospodarzy z Mielca. Umiejętności  zawodników oceniła komisja w składzie: Zbigniew Kmieć – Dyrektor Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym w Mielcu, Bonifacy Jakubowski – przedstawiciel członek Automobilklubu Mieleckiego, Paweł Hajnycz – przedstawiciel Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mielcu.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Sylwia Zegar oraz Krzysztof Pietraszek – przedstawiciele WORD w Rzeszowie, Arkadiusz Gałkowski – dyrektor ds. edukacji Urzędu Miasta Mielca, Grzegorz Stryjski – prezes Automobilklubu Mieleckiego, Urszula Chmura – przedstawiciel Komendy Policji w Mielcu. Gościem honorowym tegorocznego turnieju był Andrzej Bryła - wicestarosta Powiatu Mieleckiego.

Sponsorami imprezy byli: WORD Rzeszów i WORD Tarnobrzeg, PZU oddział Mielec, Zakłady Mięsne Dobrowolscy, Automobilklub Mielecki, TARGUM, ZEDGUM, Zakład Konserwacji „Gaśnica”, Gospodarstwo Ogrodnicze Garden oraz Zielona Budka.

Celem turnieju jest wdrażanie niepełnosprawnych uczniów do aktywnego i bezpiecznego udziału w ruchu drogowym.

Konkurs obejmuje cztery etapy eliminacji: test pisemny, pytania ustne, jazdę na rowerze po miasteczku ruchu drogowego i umiejętności jazdy po rowerowym torze przeszkód. Aura pogodowa wymusiła na organizatorach zmianę formuły turnieju. Wszystkie konkurencje zostały przeprowadzone w budynku szkoły. Wykorzystano do tego między innymi obszerne korytarze i niedawno oddany do użytku, wyremontowany segment sportowy.

Zawodnicy z wielkim zaangażowaniem walczyli o cenne nagrody. Nagrody główne stanowiły tradycyjnie już  rowery.  Ich wysoką jakość, sprawność i przygotowanie toru rowerowego osobiście ocenił wicestarosta, rozpoczynając Turniej przejazdem po miasteczku.

Indywidualnie I miejsce zajął Piotr Stanisławski z SOSW w Ropczycach, II miejsce – Piotr Tympalski z SOSW w Brzozowie,  III miejsce – Kamil Giermata z SOSW w Mielcu. Drużynowo I miejsce zdobyli zawodnicy z Brzozowa, II miejsce z Ropczyc, III miejsce – z Mielca. Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali rowery, a wszyscy pozostali uczestnicy firmowe piłki, maskotki, sprzęt sportowy i słodycze.

Organizatorzy jubileuszowego XXV turnieju dziękują wszystkim uczestnikom za udział, a współorganizatorom i fundatorom nagród za nieocenione wsparcie, bez którego realizacja tak istotnego zadania nie byłaby możliwa.