Automobilklub Mielecki

ul. Sportowa 1, 39-300 Mielec

 
 

Zlot Pojazdów zlotem marzeń.

foto -Zlot Pojazdów zlotem marzeń.
2012-08-30

2388 lat miały wszystkie pojazdy, średnia wieku to blisko 43 lata. Tak przedstawia się krótko charakterystyka II Zlotu Pojazdów Zabytkowych zorganizowanych przez Automobilklub Mielecki z okazji Dni Mielca. Już od wczesnych godzin popołudniowych na nowym targowisku zaczęły pojawiać się prawdziwe, fantastyczne i lśniące maszyny. Wszystkie pojazdy łączył fakt długowieczności. Każdy z prezentowanych samochodów miał nie mniej niż 21 lat. Wyjątkowym pojazdem był samochód naszego kolegi klubowego Mistrza Polski w sportach samochodowych mitsubishi lancer. Grzegorz Dul zaprezentował i wystawił go dla zwiedzających.

Na targowisku pojawiły się rejestracje nie tylko mieleckie, ale i przyjezdne – z całego regionu, a nawet spoza województwa podkarpackiego. Po raz kolejny „perełką” zlotu okazał się wyprodukowany w 1960 roku w mieleckiej WSK Mikrus. Przyjechał o własnych siłach i na czterech kołach. Zaliczył trasę ze Stalowej Woli.

Punktualnie jak przystało na prawdziwych mobilistów wszystkie maszyny wyruszyły na przejazd ulicami Mielca. Kolorowy i paradny orszak zwrócił uwagę mielczan. Ponad 110 wspaniałych, klasycznych pojazdów przejechało naszymi ulicami po to by wrócić na zapowiedzianą prezentację. Mieliśmy doborowa grupę motocyklistów z grupy Skucie i MC Gremium, które bardzo sprawnie przeprowadziły nas przez mieleckie skrzyżowania. Bardzo gorąco im za to dziękujemy.

Po chwili wytchnienia przy Sportowej rozpoczęły się indywidualne prezentacje każdego pojazdu. Specjalnie przygotowany podjazd umożliwiał pojazdom wjazd a bardzo licznej grupie zainteresowanych dobre warunki prezentacji. Jednak deszcz pokrzyżował plany i prezentacja nie została dokończona. Tak jak i nie można było dokonać wręczenia symbolicznych wyróżnień. Jednak Organizatorzy wraz z Komisją II Zlotu Pojazdów Zabytkowych dokonali na wtorkowym posiedzeniu podsumowania i nagrodzenia uczestników. Była to bardzo a bardzo trudna decyzja. Wybrać i wyróżnić kilka pojazdów z tak dużej grupy i to jakich pojazdów, naprawdę zakrawało na mistrzostwo świata. Wszystkie wspaniałe, niecodzienne, oczkiem w głowie swojego właściciela i te niepowtarzalne. Trudna ale odważna musiała być podjęta decyzja.

Białym Krukiem II Zlotu Pojazdów Zabytkowych został uznany jedyny w swoim rodzaju biały, błyszczacy Rolls Royce z 1965 roku pana Piotr Molaka z Mielca. Najstarszym eksponatem II Zlotu został silnik stacjonarny produkowany w Niemczech w latach 1908 do 1940. Silnik Dentz Klockner typ MA 608 o pojemności 308 ccm mający właściciela w osobie pana Wacława Grzelaka. Następne wyróżnienia przyznano panom Waldemarowi Groele i Edwardowi Chmielowi za najliczniejszą grupę eksponatów II Zlotu Pojazdów Zabytkowych. Pan Waldemar zaprezentował 8 pojazdów a pan Edward wystawił 5 zabytków.

Najstarszym autem uznano JEEPA Willys MB z 1940 roku, którego właścicielem jest pan Arkadiusz Barszczewski z mieleckiego klubu 4x4. Natomiast najstarszym motocyklem który przyjechał na mielecki Zlot był motocykl DKW NZ 350 z 1942 roku pana Adama Bąka z Woli Mieleckiej. Inne wyróżnienie to najlepiej odrestaurowany eksponat Mieleckiego Zlotu Mercedes Benz 170 V /W136/ z 1952 roku. Osobiście przyjechał i zaprezentował jeden z kilkudziesięciu posiadanych eksponatów pan Waldemar Groele. W nostalgię, zadumę i wspomnienie wprowadził nas nasz MIKRUS MR 300. To on został MISTEREM II Zlotu Pojazdów Zabytkowych zorganizowanych przez Automobilklub Mielecki podczas Dni Mielca 2012. Właścicielem jest pan Piotr Ludian ze Stalowej Woli. Organizatorzy przewidzieli i oczekiwali na najciekawszą ekspozycje Zlotu. Było dużo ciekawych i interesujących ekspozycji. Tą najciekawszą uznano samochód pana Bąka Tadeusza z Górek. Przyjechał pięknym, błyszczącym, czerwonym Chevroletem z 1954 roku ozdobionym flagami Polski i USA. Przyjechały pojazdy stare, starsze i najstarsze.

Najmłodszym pojazdem II Zlotu liczącym zaledwie 21 lat był Trabant Limuzyna – sedan z 1 sierpnia 1991 roku. Przyjechała nim pani Joanna Kłeczek z Mielca. Wszystkim uczestnikom gorąco dziękujemy za przybycie i prezentację wspaniałych eksponatów. Wyróżnionych Wraz ze swoimi pojazdami zapraszamy 9 września 2012 roku na XII Rajd Mielecki – Targum na godzinę 16,00 przed budynek Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu przy Alei Niepodległości. Dokonamy podsumowania i uroczystego wręczenia pamiątkowych statuetek.

Innym zupełnie odrębnym punktem II Zlotu Pojazdów Zabytkowych był pokaz udzielania pierwszej pomocy przdmedycznej w wykonaniu ratowników drogowych Automobilklubu Mieleckiego. Pod specjalnym namiotem grupa młodych ratowników zachęcała i pokazywała, jak w praktyce należy radzić sobie z sytuacjami zagrożenia zdrowia lub życia. Prezentacje te cieszyły się sporym zainteresowaniem. Każdy mógł też spróbować poćwiczyć zabiegu resuscytacyjnego na specjalnych fantomach udostępnionych przez sekcję ratowników drogowych Automobilklubu Mieleckiego.