2013-09-26 Mamy Mistrzostwo Polski w ratownictwie drogowym.

ALT Mamy Mistrzostwo Polski w ratownictwie drogowym.

W dniach 20-22 września 2013 r. w Sopocie odbyły się XIV Mistrzostwa Polski Ratowników Drogowych Polskiego Związku Motorowego. O tytuły mistrzowskie rywalizowało 23 zespoły dwuosobowe z całej Polski.

W tym 9 załóg z Podkarpacia reprezentujących: Automobilklub Mielecki - 1 załoga, Automobilklub Rzeszowski - 2 załogi, Automobilklub Stalowa Wola - 2 załogi, Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego w Jaśle - 2 załogi oraz Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego Nil w Kolbuszowej - 2 załogi. Pozostałe załogi to reprezentanci z Warszawy, Poznania, Kielc, Katowic i Wrocławia. Przyjechali, aby rywalizować w różnych konkurencjach. Jedną z nich, była akcja przy symulowanym wypadku drogowym. Jak mówili " liczy się szybkość, trafna ocena sytuacji, sprawna pomoc, decyduje spokój, opanowanie i wytyczony kierunek działania".

Ratownicy drogowi Polskiego Związku Motorowego działają społecznie. Na co dzień pracują w swoich zawodach, ale są gotowi nieść pomoc jeśli tylko będzie taka potrzeba. - Te umiejętności przydają się, powinien je mieć każdy kierowca, choć tak oczywiście nie jest, mówią sami ratownicy. Organizatorem XIV Mistrzostw był Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Motorowego w Gdańsku, który działał na zlecenie Głównej Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Polskiego Związku Motorowego.

Mistrzostwa polegały na wykonaniu zadań określonych we wszystkich konkurencjach objętych regulaminem i przejechaniu trasy Mistrzostw zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym.

Konkurencje ratownicze rozpoczynać się miały z chwilą podjęcia działań na miejscu pozorowanych wypadków drogowych tj. od momentu zatrzymania pojazdu w miejscu pozoracji, a zakończyć się powinny z chwilą upływu limitu czasu podanego przez organizatora lub z chwilą zgłoszenia przez załogę o ukończeniu akcji ratowniczej do sędziego. Wypadki zlokalizowane były w centralnych miejscach Sopotu, Gdańska i Gdyni. Próba resuscytacji krążeniowo – oddechowej wykonywana była na fantomach podłączonych do komputera, oddzielnie dla każdego członka załogi. Potwierdzeniem wykonania poprawności próby był wydruk komputerowy. Jedną z trudniejszych konkurencji była jazda sprawnościowa samochodem z talerzem Stewarda. Organizatorzy zapewniali samochód a wszystkie załogi miały równe szanse.

Nasza jedyna załoga Automobilklubu Mieleckiego Weronika Czerwińska i Piotr Ogorzałek zdeklasowała, mówiąc językiem sportowca „dokopała” pozostałym 22 startującym załogom. Ich umiejętności, dobre zgranie, trafna ocena sytuacji, umiarkowana szybkość oraz spokój i opanowanie pozwoliło na zgromadzenie największej ilości punktowej i wywalczenie tytułu Mistrza Polski Ratowników Drogowych Polskiego Związku Motorowego. Doskonałe uhonorowanie 40 lecia działalności Automobilklubu Mieleckiego. Zarząd Okręgowy PZM w Rzeszowie jako Okręg zdobył I miejsce w strukturach Polskiego Związku Motorowego Ratownictwa Drogowego.

Zaraz po ogłoszeniu wyników oficjalnych powiedzieli mieleccy ratownicy Weronika i Piotrek - Nie było to łatwe zadanie, mieliśmy znakomite zespoły z Warszawy, Katowic, Poznania, Wrocławia, Kielc i samego Okręgu Rzeszowskiego. Nie dociera to jeszcze do naszej świadomości, że to co się wydarzyło dzisiaj w Sopocie jest naszym ogromnym sukcesem. Wracamy do Mielca, do rodzin i naszego Automobilklubu Mieleckiego z bogatym doświadczeniem i Tytułem Mistrza Polski Ratowników Drogowych Polskiego Związku Motorowego.