2014-06-22 Będzie parada, będzie się działo …to jak słowa piosenki.

ALT Będzie parada, będzie się działo …to jak słowa piosenki.

Mielecki Driver It Day. Wspaniałe sobotnie popołudnie. Pogoda zmienna, trochę pochmurna ale na mieleckim targowisku zaczyna się ruch. Już od godziny 14 przejeżdżają ulicą Sportową miłośnicy pojazdów zabytkowych ze swoimi cackami. Wykorzystując wolny czas paradują w swoich limuzynach. Mimo wielu spraw rodzinnych, zajęć domowych czy obowiązków pracy, zawsze znajdują coś dla siebie. Mówią, że to jest jak narkotyk, wciąga, nie boli a uzależnia na całe życie. Oni wiedzą ile serca należy włożyć, ile czasu poświęcić w odrestaurowanie i odnowienie takiego sprzętu. To wszystko dzieje się przecież w zaciszu domowego garażu. Jest taki jeden dzień jak dzisiejszy, można wyjechać, spotkać się z kolegami, znajomymi i wyruszyć wspólnie na przejażdżkę. Znawcy zabytków Panowie Waldemar Groele, Tadeusz Bąk, Edward Chmiel, Wacław Grzelak, Piotr Molak, Piotr Ludian ze Stalowej Woli i kilkunastu innych miało czas na wymianę zdań i tematów samochodowych. Przyjechali z Mielca, z okolic Powiatu Mieleckiego i Województwa Podkarpackiego. Wielkie dzięki.

Przyszedł czas na paradę. Kolumna trzydziestu samochodów, kilkanaście różnych marek motocykli, motorowerów wyruszyła na mieleckie ulice. Barwną paradę wspaniałych pojazdów poprowadziły dwa wojskowe motocykle z wózkiem bocznym. Trasa przejazdu prowadziła mieleckimi osiedlami, przez Rynek do bulwarów nad Wisłoką, dalej ulicą Witosa do Powstańców Warszawy, ulicą Kwiatkowskiego przez Aleje Niepodległości, Piotra Skargi, Jagiellończyka, Padykuły i Sportową na targowisko. Mieszkańcy naszego grodu mieli okazję zobaczyć w ruchu pojazdy, wrócić pamięcią do lat pięćdziesiątych, siedemdziesiątych i trochę późniejszych. Mogli zobaczyć małe fiaciki 126 p i te duże 125 p, Mikrusa, Warszawę, motocykle WSK 125, MZ, Junaka czy inne modele. To przecież zabytki rodzimej produkcji, polskiej produkcji.

Automobilklub Mielecki dziękuje wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie, na apel Głównej Komisji Pojazdów Zabytkowych Polskiego Związku Motorowego. Niech dzień 21 czerwca 2014 roku pozostanie jak najdłużej w Waszych myślach, sercach i pamięci, niech to będzie Mielecki Dzień Pojazdów Zabytkowych.