2014-10-20 XIV lat liczy sobie Mielecki Rajd samochodowy.

ALT XIV lat liczy sobie Mielecki Rajd samochodowy.

Po raz czternasty Automobilklub Mielecki zaprosił kierowców do udziału w Rajdzie Mieleckim TARGUM – imprezie, która każdego roku cieszy i bawi mieleckich pasjonatów motoryzacji. Kolejna to już okazja do sprawdzenia swoich umiejętności w prowadzeniu pojazdu w bezpiecznych i pod kontrolą warunkach.

XIV Rajd Mielecki TARGUM rozegrany został w ramach samochodowych Mistrzostw Podkarpacia stanowiąc V Rundę Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego PZM. Organizatorzy przewidzieli 12 prób „odcinków specjalnych” z metą lotną, które łącznie mierzyć miały 17,2 km. Długość całej trasy, jaką musieli przejechali uczestnicy rajdu to 123 km. Rajd rozpoczął się punktualnie o godz. 10 na parkingu przy ul. Sportowej w Mielcu. Oficjalny start, dojazd do pierwszej próby sprawnościowej na Alei Kwiatkowskiego w Mielcu. Następnie kierowcy jechali  na tzw. „Zielony Trójkąt” na terenach Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a dalej na odcinki drogowe w miejscowościach Hucina, Niwiska i Trześń w gminie Niwiska. Oficjalne zakończenie rajdu odbyło się na parkingu przy ul. Sportowej około godziny 17,30.

Patronat nad Rajdem Mieleckim TARGUM objął Prezydent Miasta Mielca, Wójt Gminy Niwiska i główny sponsor firma TARGUM. Portal hej.mielec.pl był patronem medialnym całej imprezy.

Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony kierowców nie tylko naszych mieleckich ale także części Polski południowo – wschodniej. Gościliśmy 49 załóg zgłoszonych w czterech klasach sportowych.

W najliczniej obsadzonej klasie do 1400 cm zwycięzcą została załoga z Automobilklubu Bieckiego Pomprowicz Przemysław i Marszałek Michał jadąca samochodem Suzuki Swift. Na drugim miejscu uplasowała się załoga ze Stalowej Woli Jabłoński Piotr i Głuszek Ewelina. Trzecie miejsce przypadło Ryszardowi i Kindze Dunaj z Automobilklubu Małopolskiego. Na miejscu 10 i 12 ukończyli rywalizację mieleccy kierowcy Sidur Arkadiusz i Kamil Kozik oraz Grzegorz Kawa i Rafał Koba reprezentanci Automobilklubu Mieleckiego. Startowali także debiutanci, załoga mielecka Michał Trela i Artur Szwedo. Mieli „farta” na trasie, duże spóźnienie, przekroczony limit czasowy.

W klasie do 1600 cm pierwsze i drugie miejsce przypadło załogom Marcin Piękoś i Krzysztof Piterak oraz Sławomir Podraza i Tomasz Pilch wszyscy z Automobilklubu Bieckiego. Trzecia załoga i trzecie miejsce w tej klasie to Dawid Mioduski i Łukasz Florczek z Łężan i Ostrowca Świętokrzyskiego.

W klasie do 2000 pierwsze miejsce przypadło załodze z Kielc Michał Podsiadło i Łukasz Chojecki startujący samochodem Renault Clio. Drugie miejsce wywalczyła załoga Automobilklubu Mieleckiego w składzie Marek Kopeć i Bartosz Maroń startujący Citroenem Xsara. Na trzecim uplasowała się załoga z Biecza Łukasz Orliński i Łukasz Pociask.

Klasa najmocniejsza, klasa powyżej 2000 cm i znów załoga z Biecza Waldemar Chochołek i Marcin Trzeciak jako pierwsi na mecie. Tuż za nimi na drugim miejscu Mariusz Zieliński, Ryszard Chlebowski na Subaru Impreza członkowie Automobilklubu Mieleckiego a na trzecim miejscu Tomasz Lichowski i Paweł Rajewicz z Automobilklubu Podkarpackiego i Limanowej.

Tak samo przedstawiała się klasyfikacja Generalna XIV Mieleckiego Rajdu „TARGUM”. Pierwsze miejsce wywalczyła załoga Chochołek - Trzeciak, drugie Mariusz Zieliński i Ryszard Chlebowski z Mielca, trzecie Lichowski – Majewicz. Trasa rajdu była ciekawa, szybka i mocno wymagająca. Świadczyć może fakt, że 13 załóg nie ukończyło zawodów w tym jedna licencjonowana załoga w klasie „Gość”.

Nagrody w postaci kompletów kół dla najlepszych kierowców w poszczególnych klasach zostały ufundowane przez głównego sponsora rajdu firmę „Targum”. Pamiątkowe puchary, statuetki, smycze i butony to prezent od Gminy Miejskiej Mielec i Prezydenta Miasta. Dekoracji najlepszych załóg, wręczenia nagród rzeczowych XIV Rajdu Mieleckiego „Targum” dokonywali Wiceprezydent Miasta Pan Bogdan Bieniek, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Pani Dorota Kotula, Pan Edward Zieliński współwłaściciel firmy „Targum” i „Zedgum” oraz Dyrektor Rajdu Weronika Czerwińska.

Organizatorzy dziękują wszystkim kibicom, sympatykom, obserwatorom za zachowanie bezpieczeństwa i porządku na trasie przejazdów samochodów w Mielcu i Gminie Niwiska. Słowa szczególnego podziękowania kierujemy do naszych wszystkich sponsorów i firm wspierających nasze działania. Dziękujemy policjantom z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu i Kolbuszowej za nadzór bezpieczeństwa na trasie zawodów. Dziękujmy także strażakom z JRG OSP Tuszyma, OSP Borowa, OSP Cyranka, OSP Rzochów, JRG OSP Niwiska, JRG OSP Siedlanka, OSP Trześń, OSP Hucina za pomoc i wsparcie organizacyjne. Dziękujemy sędziom sportowym z Biecza, Nowej Dęby, Kolbuszowej, naszym koleżankom i kolegom za wspólną pracę podczas XIV Rajdu Mieleckiego „Targum”.