Automobilklub Mielecki

ul. Sportowa 1, 39-300 Mielec

 
 

Jak zdobyć kartę motorowerową w Tuszowie Narodowym

foto -Jak zdobyć kartę motorowerową  w Tuszowie Narodowym
2008-06-18

18 czerwca 2008Pytanie takie zadaje sobie dużo młodzieży szkól gimnazjalnych i nie tylko. Jak zdobyć kartę motorowerową żeby można było wyjechać motorowerem na drogę publiczną . Otóż odpowiedź należy szukać w Tuszowie Narodowym a konkretnie w Gimnazjum.

Dyrekcja Szkoły corocznie przeprowadza szkolenia na kartę motorowerowa dla swoich uczniów. Przez cały rok pod okiem nauczyciela Pana Stanisława Pelica grupa uczniów zdobywa wiedzę z przepisów ruchu drogowego i umiejętności praktycznych. Zbliżający się rok szkolny jest sprawdzianem dla potencjalnych motorowerzystów. 18 czerwca 2008 roku na zaproszenie Dyrekcji Gimnazjum w Tuszowie Narodowym przybył Komendant Posterunku Policji Pan Leszek Wróbel, Prezes Automobilklubu Mieleckiego Pan Grzegorz Stryjski, Członek Zarządu ds. bezpieczeństwa Pan Bonifacy Jakubowski, Ratownik Drogowy Krzysztof Dobosz i Kamil Chmaj. Wspólnie z nauczycielem Panem Stanisławem Pelicem przeprowadzono egzamin praktyczny na kartę motorowerową.

Miejscem z którego wyjeżdżano do egzaminu był plac szkolny, później należało włączyć się do ruchu ulicznego wyjeżdżając z bramy szkolnej na ulicę prowadzącą do kościoła. Po przejechaniu około trzystu metrów z zastosowaniem znaków i sygnałów drogowych powrócić na plac szkolny. Kontrolę poprawności przejazdu sprawdzali Panowie Leszek Wróbel, Grzegorz Stryjski, Bonifacy Jakubowski i nauczyciel Pan Pelc przy wydatnej pomocy Kamila Chmaja i Krzysztofa Dobosza. Grupa dwudziestoosobowa przeszła ostry sprawdzian z umiejętności kierowania motorowerem i przestrzegania przepisów drogowych. Na koniec Krzysztof Dobosz i Kamil Chmaj przeprowadzili pokaz ratowania osoby poszkodowanej w wypadku samochodowym przeprowadzając resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie. Zaprezentowali ułożenie osoby poszkodowanej w pozycji bezpiecznej i wykonywali w raz z chętnymi uczniami ćwiczenia.

Jesteśmy tu drugi raz w tej szkole na zaproszenie dyrekcji i zapewne nie ostatni – powiedział Prezes Automobilklubu Mieleckiego, młodzież jest bardzo dobrze przygotowana pod względem przepisów i techniki jazdy, żeby tylko chcieli stosować to wszystko w praktyce. Możemy się pod tym protokołem podpisać, wiemy że dadzą sobie radę na drogach publicznych. Zbliżają się wakacje życzę Wam dużo dobrego wypoczynku i spotkania w takim samym składzie we wrześniu. Dziękuję Dyrekcji Szkoły za zaproszenie na drugi już taki egzamin.