Automobilklub Mielecki

ul. Sportowa 1, 39-300 Mielec

 
 

V Zlot Pojazdów Zabytkowych. Mielec 29 – 30 sierpień 2015 r. Dni Mielca z Automobilklubem Mieleckim

foto -V Zlot Pojazdów Zabytkowych.  Mielec 29 – 30 sierpień 2015 r. Dni Mielca z Automobilklubem Mieleckim
2015-10-26

Nie lada gratkę dla fanów motoryzacji przygotował Automobilklub Mielecki z okazji Dni Mielca. Na placu targowym przy ul. Sportowej – w sąsiedztwie błoń – odbył się Zlot Pojazdów Zabytkowych.

Po raz kolejny impreza ta pokazała wielki potencjał moto-zabytków w Mielcu. Przyjechało ponad sto pięćdziesiąt wspaniałych eksponatów, blisko sześćdziesiąt motocykli i motorowerów, prawdziwych perełek w świecie motoryzacji. Dlatego też nikogo nie dziwiły ogromne tłumy widzów, którzy długo przyglądali się dopieszczonym przez ich właścicieli cackom. Na Mieleckim Zlocie mogliśmy gościć wielu wspaniałych kolekcjonerów, miłośników różnego typu pojazdów dwukołowych, trójkołowych i czterokołowców z różnych stron Polski południowo-wschodniej. Niecodziennym gościem Mieleckiego Zlotu był mieszkający od ponad dwudziestu lat we Francji pan Józef Krużel. Zaprezentował publiczności karetę konną i wózek dziecinny z XIX wieku, który tak pieczołowicie przygotowywał do prezentacji.

W trakcie trwania Zlotu odbył się także paradny przejazdu ulicami naszego miasta. Podczas tego przejazdu można było podziwiać prawie wszystkie pojazdy i różnego rodzaju motocykle w ruchu. Odbył się także koncert zespołu muzycznego Floton wraz z scenkami humorystycznymi związanymi z motoryzacją.

Zespół Floton wykonał specjalny utwór muzyczny Polkę z kowadłami Jana Straussa. Do wykonania tego specjalnego utworu na dwa kowadła został zaproszony Prezydent Miasta Mielca Daniel Kozdęba, który objął patronat nad Zlotem i przybył w towarzystwie swojego zastępcy Pana Jana Myśliwca. Głównym punktem Zlotu było nagrodzenie, wyróżnienie, podziękowanie wszystkim przybyłym uczestnikom oraz organizatorom.

Misterem V Mieleckiego Zlotu Pojazdów Zabytkowych Mielec 2015 został pan Stanisław Górecki z Nowej Dęby ze swoim motocyklem SHL z 1952 roku. Najstarszym samochodem Zlotu był Mercedes Benz 170V pana Waldemara Groele z Mielca. Pan Tadeusz Bąk z Górek k/Mielca zaprezentował najstarszy ciągnik Porsche A 114. Motocykl NSU z 1939 roku został uznany najstarszym motocyklem Zlotu, jego właściciel pan Adam Węgrzyn przyjechał do nas z Dębicy.

Najgustowniejszym pojazdem został uznany samochód Warszawa M 20 z roku 1960 pana Adama Wawrzkiewicza z Sielec k/Staszowa. Najciekawszą ekspozycję przygotował na V Zlot pan Jerzy Paśko, mieszkaniec Dębicy. Zaprezentował 5 rowerów i 2 motorowery. Konkurs Elegancji wygrał Chevrolet IMPALA z roku 1965 należący do Krzysztofa Górowskiego z Bobowej.

Komisja wybierająca, oceniająca i przeglądająca wspaniałe zabytki miała bardzo trudne zadanie. Chciało by się nagrodzić dużo więcej zabytków i ich posiadaczy. To dzieło wieńczy długoletnie wyrzeczenia, cierpliwość, długą i mozolną pracę nad zabytkami.

Automobilklub Mielecki postanowił także wyróżnić i podziękować działaczom, współorganizatorom i ludziom którzy wspierają tego typu działania. Za dotychczasową pomoc, współpracę, podziękowania i wyróżnienia otrzymali Waldemar Groele, Edward Chmiel, Józef Krużel i Piotr Molak. Specjalne wyróżnienie za przygotowanie, zaangażowanie i reżyserię V Mieleckiego Zlotu Pojazdów Zabytkowych otrzymał nasz kolega klubowy Wacław Grzelak.

Podziękowanie i pamiątkowe statuetki z rąk organizatorów otrzymali także Prezydent Miasta Mielca Daniel Kozdęba i Jan Myśliwiec. Dziękujemy Gminie Miejskiej Mielec, firmie Targum, Zedgum, MPGK, HAPILLA, Szkole Nauki Jazdy „Skręt” naszym sponsorom, koleżankom i kolegom, członkom naszego stowarzyszenia za pomoc i wsparcie organizacyjne.

Patronat medialny nad V Mieleckim Zlotem Pojazdów Zabytkowych objęła Telewizja Polska Rzeszów, portal hej.mielec, hej.rzeszów i radio Leliwa.