Automobilklub Mielecki

ul. Sportowa 1, 39-300 Mielec

 
 

Ostre słońce, wysoka temperatura powietrza i samego XVI Rajdu Mieleckiego – TARGUM.

foto -Ostre słońce, wysoka temperatura powietrza i samego XVI Rajdu Mieleckiego – TARGUM.
2016-09-12

Impreza pod honorowym patronatem posła na Sejm RP Ziemi Kolbuszowskiej Zbigniewa Chmielowca i Gminy Niwiska. W XVI Rajdzie Mieleckim – TARGUM wzięło udział 43 załogi na 48 zgłoszonych. Do mety dojechało i zostało sklasyfikowanych 38 załóg. Mieliśmy załogi z Kielc, Śląska, Krakowa, Chełma, Biłgoraja, Rzeszowa i Polski południowo-wschodniej. Impreza bardzo udana. Warunki pogodowe dla uczestników, sędziów i organizatorów doskonałe.

Panująca wysoka temperatura dawała się wszystkim we znaki. To też maiło pewne przełożenie na zaistniałe wypadki podczas trwania zawodów.

Jak wiemy to wszystko jest wkomponowane w ryzyko przeprowadzonych zawodów. Ze stron organizatorów czyli naszego Automobilklubu Mieleckiego, zabezpieczenia imprezy i obsługi sędziowskiej było bez zarzutów. Jeżeli by było inaczej nie dostalibyśmy zgody na przeprowadzenie imprezy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej czy samego Zarządu Okręgowego PZM w Rzeszowie.


Do pobrania: Wyniki końcowe [xls]


Takie sytuacje zdarzają się i będą zawsze wkalkulowane podczas organizacji tego typu imprez. Należy dołożyć wszelkich starań aby zminimalizować lub wykluczyć tego typu zdarzenia. To są imprezy ogólnodostępne dla wszystkich kierowców chcących podnosić umiejętności techniki kierowania samochodem. Nie wiemy co w danej chwili może spotkać nas na drodze. Wypadek o którym tak dużo się mówi był wypadkiem groźnie wyglądającym. Kierowca tego Lancera chcąc uzyskać dobry czas popełnił mały błąd na dohamowaniu i to kosztowało go wypadnięciem z trasy na próbie "górskiej" zaraz na początku trwania Rajdu. Może też świecące słońce, panująca wysoka temperatura powietrza i podwyższona adrenalina spowodowało że nasz uczestnik zawodów wypadł z trasy i dachował. Kierowcy i pilotowi nic poważnego się nie stało za wyjątkiem małych zadrapań i uszkodzonego samochodu, który nie nadawał się do dalszej jazdy.


Bardzo szybko została udzielona pomoc ze strony ratowników drogowych będących na trasie przejazdu uczestników Rajdu. Tylko usunięcie uszkodzonego pojazdu potrwało kilkanaście minut. Straż pożarna musiała wyciągnąć pojazd z terenu rolnego. Mieliśmy jeszcze dwie interwencje naszej straży gdzie też samochody wypadły z trasy. Ale taka jest specyfika tych zawodów i pewne ryzyko zawsze występuje. Dobrze że ani kierowcy i piloci na tych zdarzeniach nie ucierpieli. Rajd mógł być kontynuowany z małym poślizgiem. W rozmowie z doświadczonymi kierowcami z klasy Gość usłyszałem bardzo pochlebne informacje na temat samej organizacji Rajdu jak i na specyfikę przygotowanych odcinków drogowych. Wszyscy tylko narzekali na panujące warunki pogodowe w tym okresie czasowym.


Najlepszymi załogami podczas XVI Rajdu Mieleckiego – Targum zostałi: Sebastian Leśniak z Krzysztofem Tomeckim, drugie miejsce przypadło załodze Mariusz Zieliński i Ryszard Chlebowski, wszyscy z Automobilklubu Mieleckiego. Trzecią załogą byli Przemysław Pomprowicz i Daniel Sokołowski z Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego z Jasła.

Dziękujemy i gratulujemy zwycięskich pucharów, statuetek i nagród rzeczowych. Nagrody rzeczowe w postaci opon zostały ufundowane przez strategicznego sponsora Automobilklubu Mieleckiego firmę Targum i Zedgum z Mielca. W całość organizacji XVI Rajdu Mieleckiego włączyły się firmy Reg-Benz i BIBMOT oraz Zarząd Okręgowy PZM w Rzeszowie. Pomoc i udział organizacyjny w sprawnym przebiegu imprezy miały jednostki OSP z Gminy Niwiska, OSP Siedlanka, OSP Trześń, OSP Hucina i OSP Niwiska. Dziękujemy panu posłowi Zbigniewowi Chmielowcowi, Staroście Powiatu Kolbuszowskiego, pani Wójt Gminy Niwiska Elżbiecie Wróbel, policjantom z Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej, strażakom z OSP i mieszkańcom za wyrozumiałość podczas trwania rajdu. Dziękuję sędziom, ratownikom drogowym oraz członkom Automobilklubu Mieleckiego za duży wkład w przygotowanie i sprawne przeprowadzenie IV Rundy Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego PZM jako XVI Rajdu Mieleckiego - TARGUM

Wszystkim serdecznie dziękujemy.