Automobilklub Mielecki

ul. Sportowa 1, 39-300 Mielec

 
 

VI Powiatowa Olimpiada Pierwszej Pomocy Przedmedycznej w Powiecie Mieleckim.

foto -VI Powiatowa Olimpiada Pierwszej Pomocy Przedmedycznej w Powiecie Mieleckim.
2016-12-10

Osiemnaście drużyn szkolnych z ośmiu szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w corocznej Olimpiadzie Pierwszej Pomocy. Patronat objął Starosta Powiatu Mieleckiego pan Zbigniew Tymuła, natomiast patronat medialny to TVP 3 Rzeszów, portal hej.mielec, Tygodnik KORSO i radio Leliwa. Głównym organizatorem był Automobilklub Mielecki we współpracy z Starostwem Powiatowym i szkołami ponadgimnazjalnymi Powiatu Mieleckiego. W rolę gospodarza i współorganizatora wcielił się Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rzemieniu na czele z Panem Dyrektorem Kazimierzem Śpiewakiem, Panią wicedyrektor Wiolettą Pszeniczną ,nauczycielami Leszkiem Hyczko i Robertem Wilaszkiem. O stronę kulinarną zadbała grupa uczennic i uczniów z klasy gastronomicznej pod przewodnictwem Pani Janiny Biedrzyńskiej. Zgodnie z Regulaminem Olimpiady młodzież musiała rozwiązać test z wiadomości, na podstawie dostępnych książek i literatury szkolnej. 40 pytań testowych i tylko jedna odpowiedź prawidłowa do pytania, umożliwiało zdobycie 40 punktów dla uczestnika i tyleż samo dla drużyny.

Konkurencje praktyczne to zdarzenia najczęściej spotykane w naszej rzeczywistości, urazy narządów ruchu, przypadki utraty przytomności czy typowe zasłabnięcia. Młodzież udzielająca pomocy doskonale sobie radziła, mieli także do pomocy osoby postronne, które pomagały w zareżyserowanych zdarzeniach.

Najlepiej wypadły drużyny z Zespołu Szkół Technicznych zajmując dwa pierwsze miejsca. Trzecie przypadło drużynie Zespołu Szkół Budowlanych w Mielcu. W tym roku do Olimpiady zostały zgłoszone drużyny o profilu wojskowym. Jest to pewne nowum, bo jak wiemy szkoły o profilu wojskowym to coś nowego w naszym środowisku. Jesteśmy jako Organizatorzy bardzo z tego zadowoleni. Przecież nie tylko cywile mogą ratować życie ale wszyscy poczuwajmy się do tego obowiązku. Wśród uczestników Olimpiady Organizatorzy postanowili wyłonić i nagrodzić najlepszych indywidualistów.

Najlepszym uczestnikiem VI Powiatowej Olimpiady Pierwszej Pomocy Przedmedycznej została Wiktoria Głodzik, uczennica drugiej drużyny Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu. Otrzymała pamiątkowy puchar i specjalną nagrodę rzeczową. Za najlepiej wykonaną resuscytację okolicznościowy puchar i nagrodę rzeczową otrzymała Łucja Pietrzycka, uczennica Zespołu Szkół Budowlanych. Pokonała Ona po wyczerpującej dogrywce koleżankę Julię Skibę z Zespołu Szkół Technicznych. Wszyscy uczestnicy i ich opiekunowie otrzymali z rąk Organizatorów jednorazowe saszetki ratujące życie oraz podziękowania.

Najlepsze drużyny zostały uhonorowane pucharami, dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Nagrody w imieniu Starosty Powiatu Mieleckiego Zbigniewa Tymuły wręczał Dyrektor Szkoły Pan Kazimierz Śpiewak, wicedyrektor Pani Wioletta Pszeniczna i Sędzia Główny Olimpiady, Wicemistrzyni Polski w Ratownictwie Drogowym PZM Weronika Czerwińska. Fundatorami nagród było Starostwo Powiatowe w Mielcu, Automobilklub Mielecki, firma Targum i Zedgum. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rzemieniu zadbał o wystrój, aranżację sal konkursowych, obsługę kelnerską i gastronomiczną. W imieniu Organizatorów dziękujemy sędziom oceniającym ćwiczenia praktyczne, ratownikom drogowym z Automobilklubu Mieleckiego, młodzieży szkolnej z ZS CKR w Rzemieniu, firmie Targum, Zedgum i wszystkim osobom wspierającym i pomagającym przy przeprowadzeniu kolejnej Powiatowej Olimpiady.