Automobilklub Mielecki

ul. Sportowa 1, 39-300 Mielec

 
 

54. Barbórka Warszawska

foto -54. Barbórka Warszawska
2016-12-12

Pisk opon, warkot silników i niezapomniane emocje. W sobotę odbył się 54. Rajd Barbórkowy, tradycyjna Barbórka Warszawska w której zaprezentowała się czołówka polskich rajdowców. Ścigać mieli się na legendarnym odcinku wzdłuż ulicy Karowej, więc prócz niesamowitych wrażeń spodziewać się można też było utrudnień w ruchu. Trasa wyścigu zaczynała się od odcinka specjalnego na Torze Wyścigów Konnych Służewiec już od godziny 8,00. Barbórka Legend wystartowała o godzinie 9:45, a zakończyć się miała o godzinie 18:00. Cała impreza zakończy się dopiero po 21. W tym roku na liście startowej 54. Rajdu Barbórka figuruje 79 załóg. Zobaczyliśmy całą czołówkę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, w tym m.in. czterokrotnego mistrza Polski Kajetana Kajetanowicza. Rajd Barbórki to też akcent mielecki. Nie wystartował nasz najlepszy kierowca Grzegorz Dul. Zastąpił go Ryszard Chlebowski, który pojechał jako pilot z Marcinem Kurpem reprezentantem Automobilklubu Warmińskiego. Startowali z numerem 73 w klasie 1 Hondą Civic.

Rajd Barbórka to wielkie wydarzenie w sporcie samochodowym, są to zawody podsumowujące wyniki i prezentacja najlepszych załóg. Nasza załoga Warmińsko – Mielecka, Marcin Kurp i Ryszard Chlebowski zajęła w swojej klasie 8 miejsce. Mimo dużego wysiłku i zaangażowania nie zdołali zakwalifikować się do najlepszej trzydziestki. Tylko tyle załóg mogło wystartować na słynnej już Karowej w Warszawie. Na tym ostatnim, najbardziej emocjonującym i widowiskowym Odcinku Specjalnym uczestnicy walczyli o tytuł Króla Karowej. Mistrzem Karowej i 54. Rajdu Barbórki została załoga Kajetanowicz – Baran. Kajetan Kajetanowicz i Jarek Baran okazali się najlepsi na trasie Kryterium Asów Karowa. Załoga LOTOS Rally Team powtórzyła tym samym swój sukces sprzed roku.

Chwilę przed rozpoczęciem rywalizacji poprawiła się pogoda, ale nawierzchnia Karowej wciąż była mokra i śliska. W takich warunkach szanse kierowców były wyrównane i zgodnie z oczekiwaniami walka o zwycięstwo rozegrała się pomiędzy najmocniejszymi załogami. Drugim zwycięzcą została załoga Tomasz Kuchar i Magda Lukas. Na trzeci miejscu dojechała załoga z AK Królewski Michał Ratajczyk i Jędrzej Szcześniak. Grzegorz Grzyb i Roberty Hundla uplasowali się na 6 miejscu Rajdu. Naszemu pilotowi Ryśkowi Chlebowskiemu życzymy dużo wytrwałości, koncentracji i dobrego przyspieszenia przed ostatnimi zawodami w tym sezonie 28.Rajdem Podkarpackim w Krośnie. Przecież jest o co walczyć. Pojadą w składzie Mariusz Zieliński i Ryszard Chlebowski reprezentując Automobilklub Mielecki.