2017-05-08 Święto 3 Maja

ALT Święto 3 Maja

Mieleckie Święto, 226 rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzone były w sposób bardzo tradycyjny. Miejsko-powiatowe uroczystości rozpoczęły się mszą i modlitwą w Bazylice Mniejszej na Starówce.

Po mszy świętej w intencji Ojczyzny uformował się pochód. Przemaszerowano ulicą Mickiewicza pod Pomnik Wolności. Setki mielczan wypełniły zabytkową ulicę, niosąc zazwyczaj Biało-Czerwone flagi lub chorągiewki. Pod Pomnikiem Wolności program artystyczny przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowe numer 1. Zaskoczyli zebranych prezentacją taneczną.

Nie zabrakło też zwyczajowo pieśni i poezji. Licznie zgromadzone delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Wolności. Jak należy do tradycji tegoż Święta udział wzięli przedstawiciele Automobilklubu Mieleckiego. Delegacja Członków i przedstawicieli Zarządu Klubu złożyła wiązankę biało czerwonych kwiatów. Uroczystości na Starówce zakończyły się paradą sztandarów, harcerze zgodnie ze swoim zwyczajem zebrali się na Skwerze Stulecia Harcerstwa za Pomnikiem Wolności i tam zawiązali braterski krąg.