Automobilklub Mielecki

ul. Sportowa 1, 39-300 Mielec

 
 

WOJEWÓDZKI ZLOT RATOWNIKÓW DROGOWYCH

foto -WOJEWÓDZKI ZLOT RATOWNIKÓW DROGOWYCH
2008-09-30

30 sierpnia 2008 roku w sobotę odbył się Wojewódzki Zlot Ratowników Drogowych Mielec – Kolbuszowa 2008. 12 dwuosobowych drużyn uczestniczyło w zlocie szkoleniowym, były to zawody podczas których sprawdzali swoje umiejętności ratownicze. Sekcja Ratowników Drogowych Automobilklubu Mieleckiego wspólnie z Klubem Motorowym i Ratownictwa Drogowego NIL w Kolbuszowej zorganizowała na terenie Mielca pierwszy taki zlot.

Przyjechali ratownicy z Jasła, Stalowej Woli, Rzeszowa, Kolbuszowej, Warszawy i Mielca. W zlocie wzięły udział trzy mieleckie załogi : Konrad Bożek z Arturem Smyklą, Kubryn Mariusz i Wójcik Sławomir oraz Lucyna Żala i Krzysztof Dobosz.

Wszyscy uczestnicy w pierwszej kolejności musieli rozwiązać test i wykonać próbę sztucznego oddychania na fantomie. Odbyło się to na auli Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu . Grzegorz Stryjski Prezes Automobilklubu Mieleckiego oraz Andrzej Sokalski Prezes Klubu Motorowego w Kolbuszowej jako Komandor Zlotu dokonali otwarcia Zlotu. Na uroczystość otwarcia przybyła Pani Poseł na Sejm Krystyna Skowrońska, przybył także w zastępstwie Pana Starosty Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Pan Stanisław Tomza, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Mielcu reprezentowała Pani Halina Majchrowicz. Przybył także Kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu Pan Jacek Rożek.

Po wszystkich ceremoniach otwarcia zawodnicy wyruszyli w drogę do Kolbuszowej. Zanim się tam zjawili mieli podczas przejazdu cztery zainscenizowane wypadki drogowe. Pierwszy na placu Armii Krajowej gdzie pod jadący samochód wpadła młoda kobieta z dzieckiem we wózku. Należało natychmiast udzielić pomocy osobom poszkodowanym i malutkiemu dziecku. W miejscowości Rzemień zderzyły się dwa samochody osobowe, Łada i mały fiat 126 p, rannych zostało trzy osoby. W samej Kolbuszowej motocyklista jechał za szybko i przewrócił się doznając poważnych obrażeń a pod jadącego tira wjechał maluchem. Osobom rannym załogi musiały udzielić natychmiastowej pomocy.

Nad całością konkurencji w Mielcu czuwali ratownicy medyczni z Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego Pan Grzegorz Piwko i Pan Mateusz Wszół, oraz Panowie Mieczysław Śpiewak i Marek Tokarz policjanci z Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji i dowódcy zespołów strażackich Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mielcu w osobach Pan Piotr Wąż i Andrzej Obara. W Rzemieniu do zabezpieczenia miejsca wypadku włączyła się drużyna strażacka z miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej .

Zakończenie Zlotu odbyło się w Centrum Kultury w Kolbuszowej . Najlepsza załoga to Jacek i Aleksander Borkowski z Jasła, drugie miejsce Mariusz Przywara i Grzegorz Klusek też z Jasła i trzecie miejsce zdobyła załoga z Kolbuszowej Karolina Sadlej i Adam Dzierżak. Najlepsza mielecka załoga to Lucyna Żala i Krzysztof Dobosz, uplasowali się na 6 miejscu. W punktacji Klubowej zawodnicy z Mielca uplasowali się na trzecim miejscu. Po rozdaniu pucharów, dyplomów i nagród rzeczowych Koło Gospodyń z Domu Kultury w Kolbuszowej przygotowało chłopskie jadło, dyskusje i rozmowy trwały do późnych godzin wieczornych.