2009-03-16 I miejsce w konkursie "ORLEN Bezpieczne Drogi"

ALT I miejsce w konkursie

Dzień trzynastego i to w piątek wielu osobom przynosi różne skojarzenia. Niektórym przynosi pecha, dla innych pozostaje na długo w pamięci. 13 marzec 2009 roku dla członków Automobilklubu Mieleckiego był dniem szczególnym. Dokonano podsumowania III Edycji Konkursu Inicjatyw "Bezpieczne Drogi", którego głównym patronem jest Krzysztof Hołowczyc i Grupa Orlen. Uroczystość, którą poprowadziła prezenterka telewizyjna Katarzyna Dowbor, odbyła się w Galerii Porczyńskich w Warszawie.

W ciągu trzech lat realizacji tego ogólnopolskiego programu zgłoszono ponad 750 projektów z całej Polski. Tylko w ostatniej Edycji zgłoszonych zostało aż 197 inicjatyw w tym jedna z Automobilklubu Mieleckiego. Program "ORLEN Bezpieczne Drogi" nie tylko edukuje społeczeństwo w zakresie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, ale przede wszystkim inspiruje, pomaga w realizacji i nagradza najciekawsze inicjatywy, których efektem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach. Osoby zrzeszone w Automobilklubie Mieleckim również stawiają nacisk na bezpieczeństwo i edukację. Sami wymyślają różne programy i wcielają je w życie. Działają w mieście, powiecie i regionie. Członkowie Klubu, instruktorzy ratownictwa, ratownicy drogowi oraz spora grupa młodzieży są inicjatorami i wykonawcami dobrych i pożytecznych pomysłów, którym przyświeca bezpieczeństwo. Mają dużą charyzmę w tym co robią. Ich pracę i zaangażowanie społeczne są zauważane przez władzę samorządową, grupę sponsorów i mieszkańców naszego regionu. Prowadzą szkolenia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla nauczycieli, młodzieży szkolnej w szkołach podstawowych, gimnazjach mieleckich a nawet i w Gimnazjum w Krakowie. Szkolą naszą społeczność i ochotników ze straży pożarnej.

Kapituła złożona z przedstawicieli PKN Orlen, Komisji Europejskiej w Polsce, Fundacji Kierowca Bezpieczny, Komendy Głównej Policji, Krajowego Duszpasterstwa Kierowców, Instytutu Transportu Samochodowego oraz Polskiego Związku Motorowego miała w tym roku trudne zadanie. Jak mówił Krzysztof Hołowczyc z roku na rok zwiększa się liczba ciekawych przedsięwzięć. Stąd też co roku Kapituła przyznaje nagrody specjalne oraz w myśl regulaminu nagrody regulaminowe w trzech kategoriach: lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich. Wśród laureatów nagród regulaminowych znalazł się Automobilklub Mielecki. Inicjatywa " Wyjście z ciszy Tobie z pomocą " została uznana jako najlepsza i najciekawsza inicjatywa w kategorii regionalnej zdobywając tym samym statuetkę Złotej Tarczy Bezpieczeństwa i I miejsce. Nagrodę z rąk organizatorów, w tym czek na sumę 40 tysięcy złotych, odebrała delegacja Automobilklubu w składzie Prezes Zarządu Grzegorz Stryjski, Wiceprezes Artur Smykla, Instruktor Ratownik Michał Polak oraz członek Automobilklubu Mieleckiego Damian Belczyk. Dla członków Automobilklubu Mieleckiego jest to duże uznanie i wyróżnienie.

W rozmowach kuluarowych i udzielanych wywiadach mieleccy działacze mówili: "naszą pasją jest realizacja działań statutowych naszego Klubu, jest ona widoczna i postrzegana. Robimy to co robimy, jak najlepiej, nie liczymy czasu, liczą się efekty. Na to wyróżnienie pracowali wszyscy, młodzież naszego stowarzyszenia, ratownicy drogowi, instruktorzy ratownictwa, sędziowie sportowi oraz Zarząd Klubu. Pomagali i wspierali nas sponsorzy i miłośnicy Automobilklubu, władze miasta i powiatu, MOSiR, Zespół Szkół Technicznych, WORD w Tarnobrzegu, policjanci z Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji, strażacy z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej, strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzochowie i Rzemieniu, ratownicy medyczni z Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego i osoby anonimowe. Wszystkim wspierającym serdecznie dziękujemy. Nasza poprzeczka działalności społecznej została znacznie podniesiona. Jako przedstawiciele naszego stowarzyszenia i członkowie Zarządu Klubu deklarujemy że nie poprzestaniemy w działaniach. Będziemy działać na rzecz naszej społeczności lokalnej, rozwijać nasze zainteresowania, edukować społeczeństwo, inspirować i pomagać w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Otrzymana nagroda jeszcze bardziej doda nam wiary i nadziei do dalszej i lepszej pracy".