Automobilklub Mielecki

ul. Sportowa 1, 39-300 Mielec

 
 

Jesienne ćwiczenia płynnej jazdy dla chętnych kierowców.

foto -Jesienne ćwiczenia płynnej jazdy dla chętnych kierowców.
2021-12-20 Automobilklub Mielecki przeprowadził ćwiczenia agresywnej jazdy dla kierowców. W niedzielne przedpołudnie, przy zmiennych warunkach pogodowych /padający deszcz, podmuchy wiatru, przebłyski słońca/ przeprowadził ćwiczenia doskonalące techniki jazdy samochodem. Terenem do ćwiczeń był plac bazarowy przy siedzibie Klubu. Przyjechało kilkanaście pojazdów, chętnych kierowców do ćwiczeń w trudnych warunkach.
    Celem i zadaniem organizatorów było pokazanie i eliminowanie zbyt agresywnej jazdy która wpływa na wzrost wypadków na drodze, doskonalenie płynności jazdy, odpowiedniego doboru toru jazdy samochodem oraz umiejętność patrzenia do przodu a nie przed maskę pojazdu. Takim zadaniom miał posłużyć test z talerzem Stewarda. Innym dzisiejszym bardzo ważnym elementem bezpiecznego zachowania był stan nietrzeźwości kierujących. Tutaj kierowcom udostępniono alkogogle. Okulary symulujące stan nietrzeźwości kierującego.
Test Stewarta to motoryzacyjne zadanie polegające na prowadzeniu samochodu w sposób płynny i delikatny. Zadanie to zmusza kierowcę do takiego stylu jazdy aby umieszczona na talerzu Stewarta piłeczka nie wypadła. Niezależnie od ilości ciasnych zakrętów, podjazdów, slalomu oraz nieprzewidzianych sytuacji piłeczka musi zostać na swoim miejscu. Test Stewarta to zadanie, które daje możliwość przeprowadzenia rywalizacji motoryzacyjnej, stanowi ciekawy element szkolenia z zakresu taktyki jazdy samochodem szczególnie w trudnych warunkach pogodowych. Bo takie warunki mamy na ostatnie dni jesieni. "Taki mamy klimat" ktoś kiedyś tak powiedział.
     Jesteśmy w przededniu Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku, zabaw sylwestrowych, spotkań rodzinnych. Pamiętajmy, żeby nie wsiadać po choćby niewielkiej dawce i spożyciu alkoholu. Temu zadaniu miły posłużyć specjalne okulary alkogogle. Alkogogle symulują stan nietrzeźwości zaburzając pracę błędnika i otępiając zmysł wzroku. Pokazują jak trudno jest przejść lub przejechać dany odcinek drogi mając "we krwi" promile alkoholu. Członkowie Automobilklubu przygotowali tor sprawnościowy, który pokonywali uczestnicy jesiennego eventu. Mieliśmy możliwość wykorzystania alkogogli podczas jazdy samochodem po miejscu wyłączonym z ruchu.
     Dzięki dobrej współpracy z Wydziałem Dróg, Transportu i Działalności Gospodarczej przy Urzędzie Miejskim w Mielcu. Dziękujemy Pani Naczelnik Monice Skowrońskiej Ziomek za szybkie załatwienie naszej prośby. Okulary alkogogle wykorzystaliśmy jako konkurencja sprawnościowa, pokonanie ustawionego toru przeszkód slalomem, jazdą do przodu i tyłu tym samym pasem ruchu. Użyte alkogogle podczas tegoż zadania pozwoliły uczestnikom uświadamiać niebezpieczeństwo i ryzyko prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Uczestnikiem użycia alkogogli może być każda osoba, nawet osoba niepełnoletnia, ponieważ odczucia zaburzenia alkoholowego wynikają jedynie z zaburzenia wzroku. Realizacja tego wariantu połączona jest z prostym zadaniem, które bez ich użycia jest banalnie proste do wykonania - slalom z piłką, tor przeszkód, przygotowanie do jazdy i oraz inne czynności.
     Kiedy uczestnik założy alkogogle zadanie nie jest trak łatwe do wykonania, ponieważ zmysł widzenia i równowaga zostają zaburzone. Wykonanie prostego zadania przedłuża się, uczestnik próbuje za wszelką cenę je wykonać. Alkogogle powodują niepewność w działaniu, niekonwencjonalne ruchy, pomyłki oraz powolne działania. Takie ćwiczenia wywołują śmiech i dobrą zabawę dla obserwatorów. Alkogogle działają na wyobraźnie kierowców pomimo świetnej zabawy. Pozwalają wyobrazić sobie do jakiej tragedii może doprowadzić jazda samochodem po alkoholu. Dzisiaj mieliśmy taką zabawę motoryzacyjną, zabawę bezpieczna ale bardzo potrzebną kierującym. Dziękujemy za zainteresowanie, przybycie i udział. Było 16 uczestników naszego eventu, było dla kogo zrobić.
     Dziękujemy członkom Automobilklubu Mieleckiego, uczestnikom za zorganizowanie i przeprowadzenie wspólnych ćwiczeń motoryzacyjnych. Wszystkim uczestnikom dróg, miłośnikom sportów samochodowych oraz Członkom Automobilklubu Mieleckiego i jego sympatykom życzymy zdrowych, pogodnych Świąt a w Nowym Roku 2022 jak najmniej przykrych, niebezpiecznych zdarzeń drogowych i jazdy bez mandatu.