2022-12-12 SuperMikołajkowe Techniki prowadzenia pojazdów.
Impreza samochodowa na zakończenie sezonu. Techniki prowadzenia pojazdów samochodowych dla naszych kierowców przebiegła w dość specyficznych warunkach pogodowych. Nie można było sobie wymarzyć aż takiej pogody.
Obfite opady śniegu które nawiedziły nasze miasto pozwoliło nam na realizację powyższego zadania przeznaczonego dla kierowców tych z większym stażem jak i dla najmłodszych . Od dawna oczekiwaliśmy na coś co się nazywa zimą. A tu nasze zamierzenia ziściły się i to bardzo szybko. Bardzo trudne warunki drogowe przy mocno padającym śniegu i znacznym zamgleniu zachęciło kilkunastu kierowców przyjechać i popróbować swoich umiejętności. Jazda na trolejach nie wchodziła w dzisiejszy program techniki jazdy.
Tak też wystąpiły trudności z wykorzystaniem talerza Stewarda. Mieliśmy dla kierowców kilka innych zadań sprawdzających. Można było sprawdzić jak zachowuje się samochód na śliskiej, pokrytej jezdni dużą warstwą śniegu. Jak wygląda droga hamowania. W jaki sposób dopiero po kilkunastu metrach można zatrzymać nasz samochód. Jak będzie się wyprowadzać pojazd gdy wpadnie w poślizg kontrolowany. Były też ćwiczenia z ruszania z miejsca samochodem gdy zatrzymaliśmy się w głębokim śniegu.
To bardzo proste zadanie sprawiało niektórym wiele trudności. Ruszyć a później zatrzymać pojazd w miejscu w którym planujemy postój. To są elementy podstawowe naszej jazdy, bezpiecznej jazdy parkingowej. W końcowej części naszych ćwiczeń przystąpiliśmy w tych warunkach do zapoznania się z Testem Łosia i jego przećwiczeniem. Mało kto jest zapoznany i ćwiczył ten test. Otóż taki test wykonują producenci nowych pojazdów różnych marek na świecie. Tego testu i ćwiczeń nie wykonują ośrodki szkolące kierowców. Naszym zdaniem i zdaniem specjalistów od techniki prowadzenia pojazdów młodzi kierowcy powinni przechodzić takie ćwiczenia.
Na czym polega Test Łosia. Co to właściwie jest test łosia? Ten prosty test polega na wykonaniu dwóch nagłych i szybkich ruchów kierownicą przy dużej prędkości. Ma on symulować omijanie łosia, który wybiegł nam na drogę. Pomysł narodził się w Skandynawii, konkretnie w Szwecji, gdzie spotkania z tymi zwierzętami to codzienność. W Polsce coraz częściej dochodzi do tego typu wypadków z łosiem, sarnami, psami, kotami bądź powalonymi drzewami przez wiatr.
Na placu manewrowym „łosia” symulują pachołki ustawione w odpowiedniej odległości. Test ten przeprowadza się oczywiście w ściśle kontrolowanych warunkach na specjalnie przeznaczonym miejscu, placu. Polega na przejechaniu samochodem slalomu pomiędzy słupkami z odpowiednią prędkością. Służy do testowania stabilności pojazdu podczas wykonywania manewrów w danej chwili zdarzenia, podczas gwałtownego omijania przeszkody. Tego typu sytuacje na drodze zdarzają się bardzo często. Jak wcześniej już wspominałem nie zawsze chodzi o spotkanie z łosiem. Bywa, że na drodze spotkamy sarnę czy kawałek powalonego przez wiatr drzewa. W tym dniu i przy takich warunkach śniegowych doskonale wypadł nam ten test.
Mieliśmy do dyspozycji kilka samochodów osobowych różnych marek i z różnym napędem, przednim, tylnym i na dwie osie. Automobilklub Mielecki udostępnił dla przybyłych kierowców chcących doskonalić swoje umiejętności dwa samochody, Forda oraz samochód dostawczy NISSAN. Można także było popróbować jazdy samochodem z napędem na cztery koła. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie a kolegom z Automobilklubu za poświęcony czas podczas trwania naszej imprezy. Czy jeszcze będziemy mogli powtórzyć takie ćwiczenia to pokarze czas i warunki zimowe. Zima dopiero się zaczyna.
Dziękujemy i życzymy naszym sympatykom dużo zdrowia, serdeczności, szerokiej drogi oraz jak najmniej zdarzeń drogowych, wypadków w nadchodzące Święta Bożego Narodzenia oraz przez cały Nowy Roku 2023.