Automobilklub Mielecki

ul. Sportowa 1, 39-300 Mielec

 
 

II Zlot Ratowników Drogowych PZM

foto -II Zlot Ratowników Drogowych PZM
2009-07-25

25-07-2009 Już po raz drugi na terenie miasta Mielca i okolic odbył się szkoleniowy Zlot Ratowników Drogowych Polskiego Związku Motorowego na trasie Mielec – Kolbuszowa. Udział w zlocie wzięło dwudziestu uczestników reprezentujących ośrodki z Jasła, Kolbuszowej, Rzeszowa, Przemyśla i Mielca. W gronie startujących znalazła się drużyna z Warszawy reprezentująca barwy Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego z Jasła. Patronat nad Zlotem objął Starosta Powiatu Mieleckiego Pan Andrzej Chrabąszcz, Wiceprezydent Miasta Mielca Pan Bogdan Bieniek i Burmistrz Miasta Kolbuszowa.

Uroczyste otwarcie Zlotu odbyło się w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Mielcu. Tam też zawodnicy przechodzili egzamin testowy z przepisów ruchu drogowego i udzielania pierwszej pomocy przdmedycznej. Sprawdzian z resuscytacji na fantomie to pierwsza próba dla kierowcy i pilota. Dobrze wykonane RKO to dobra zaliczka przed następnymi wypadkami pozorowanymi jakie miały czekać wszystkich uczestników Zlotu po trasie Mielec Kolbuszowa.

Pierwszy wypadek to wypadek autobusu i samochodu osobowego na dworcu PKS VEOLIA w Mielcu. Ranny kierowca samochodu osobowego i kilku pasażerów autobusu. Wypadek jakich dużo a ranni też potrzebują pomocy. Druga niespodzianka czekała wszystkich na Osiedlu Rzochów. Powracający traktor z prac polowych tak nieumiejętnie kierowany przez kierowcę wjechał w drzewo. Kierowca doznał urazu głowy, osoba siedząca na traktorze spadła na ziemię a jadący rolnik na wozie został zraniony przewożonymi bronami rolniczymi. I tutaj należało prawidłowo udzielić tym osobom pomocy i wezwać służby specjalistyczne.

Następne dwa wypadki to wypadki samochodowe na terenie okolic i miasta Kolbuszowa. Komisja sędziowska składająca się z ratowników medycznych, strażaków Państwowej Straży Pożarnej i policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji bardzo skrupulatnie przyglądała się poczynaniom wszystkich zawodników. Ocena zabezpieczenia miejsca wypadku, poprawność wezwania pomocy i sam sposób udzielenia pierwszej pomocy przdmedycznej poddawane było ocenie przez ratowników medycznych z Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu, panów policjantów i panów strażaków.

Wyniki końcowe to suma punktów na wszystkich wypadkach, wyniki testów i poprawność wykonania resuscytacji.Do pobrania wyniki w arkuszu klakulacyjnym
wyniki 2009
wyniki 2009 grupowe


Najlepszą załogą okazała się załoga z Warszawy startująca w barwach Jasła Agnieszka Ferenc i Waldemar Młynarczyk.

Druga i trzecia drużyna to zawodnicy z Kolbuszowej Eugeniusz Gnat i Dariusz Pawlina oraz Monika Wyparło i Adam Dzierżak.

Na czwartej pozycji tuż za zawodnikami z Kolbuszowej sklasyfikowani zostali zawodnicy z Mielca Lucyna Żala i Krzysztof Jasiński.

Jeszcze dwie inne mieleckie załogi brały udział w Zlocie Weronika Baran i Wacław Baran oraz Krzysztof Dobosz i Leszek Hyczko. Ich start był udany co pozwoliło Sekcji Ratowników Drogowych z Automobilklub Mieleckiego zająć trzecie miejsce w klasyfikacji klubowej.Pozwolili się wyprzedzić jedynie Jasielskiemu Klubowi Motorowemu i Kolbuszowskiemu Klubowi Motorowemu i Ratownictwa Drogowego.

Wręczenie pucharów, dyplomów, nagród rzeczowych odbyło się w Kolbuszowej. Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczestnicy udali się na wspólne biesiadowanie gdzie można było porozmawiać i przeżyć jeszcze raz wspólnie zorganizowany Zlot Ratowników Drogowych Polskiego Związku Motorowego Mielec – Kolbuszowa 2009.

AUTOMOBILKLUB MIELECKI LAUREAT NAGRODY REGIONALNEJ III EDYCJI KONKURSU ORLEN BEZPIECZNE DROGI jako organizator ZLOTU RATOWNIKÓW DROGOWYCH PZM pragnie podziękować urzędom i instytucjom państwowym, firmom i osobom prywatnym a w szczególności :
Panu Andrzejowi Chrabąszczowi Staroście Powiatu Mieleckiego, Panu Bogdanowi Bieńkowi Wiceprezydentowi miasta Mielca, Dyrekcji Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Panu Andrzejowi Nawrot z firmy BASCO II, Panu Edwardowi Zielińskiemu z firmy TARGUM, Panom Kazimierzowi i Stanisławowi Bik z firmy BIBMOT , Zarządowi Veolia Transport Podkarpacie w Sędziszowie Małopolskim i Mielcu, Panu Markowi Pierogowi z Zakładu „Gaśnica”, Panom właścicielom Reg Benz OPEL, ratownikom medycznym w osobach Pan Grzegorz Piwko, Jarosław Barwacz, Janusz Kulig, Jarosław Świerczek i Maciej Rachwał, Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Wydziałowi Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji, strażakom statystom z Ochotniczej Straży Pożarnej z Rzochowa z Komendantem Panem Leszkiem Kopaczem, ratownikom drogowym, członkom Automobilklubu Mieleckiego i członkom Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego „NIL” w Kolbuszowej, Centrum Promocji „dagma” , Redakcji Tygodnika „KORSO” za patronat medialny nad imprezą oraz osobom nie zrzeszonym za pomoc i wsparcie finansowe przy organizacji Zlotu Ratowników Drogowych PZM Mielec - Kolbuszowa w dniu 25 lipca 2009 roku.

Patronat medialny "Zlotu REatowników Drogowych PZM Mielec - Kolbuszowa 2009" prowadzony był przez portal ogłoszeniowy www.supermagnes.pl.

foto - CP dagma mielec