Patroni medialni:

2024-09-18 Międzygminny Rajd Mielecki TARGUM na mecie -cd.

ALT  Międzygminny Rajd Mielecki TARGUM na mecie -cd.
Fot: kd

Wymarzona pogoda, doskonała frekwencja i wspaniała impreza.
Tak w krótkim opisie można przedstawić XXI Międzygminny Rajd Mielecki Targum rozgrywany w Gminach Borowa i Czermin Powiat Mielecki. 15 września odbyła się 3 Runda Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego w Konkursowej Jeździe Samochodem zorganizowana przez Automobilklub Mielecki. Impreza została przeprowadzona zgodnie z postanowieniami Międzynarodowego Kodeksu Sportowego FIA, Regulaminu Sportowego Rajdów Regionalnych wraz z odpowiednimi załącznikami, Regulaminu Amatorskich Imprez Samochodowych, Regulaminu Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego PZM, Ustawy „Prawo o ruchu drogowym” oraz Regulaminu Uzupełniającego imprezy. XXI Międzygminny Rajd Mielecki TARGUM przeprowadzony został w ciągu jednego dnia i składał się z 3 sekcji.

Na trasie przejazdu zlokalizowanych było 6 prób sprawnościowych poprzedzonych Punktami Kontroli Czasu /PKC/. Nawierzchnia trasy i prób sprawnościowych to nawierzchnia asfaltowa. Długość całej trasy to około 49 kilometrów w tym 12 kilometrów samych prób sprawnościowych. Trasa przejazdu uczestników była obowiązkowa dla każdej załogi i została opisana w książce drogowej. Załogę stanowią wyłącznie dwie osoby. Kierowca i pilot. Kierowca musi mieć ukończone 18 lat i posiadać ważne uprawnienia do kierowania samochodem /prawo jazdy kategorii B/. Natomiast pilot musi mieć ukończone 17 lat. Nie dopuszcza się startu w imprezie bez pilota. Zabronione jest też zamiana kierowcy i pilota gdyż grozi dyskwalifikacją załogi.
Bazą rajdu i biurem zawodów była Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Górkach, Gmina Borowa.
Partnerem naszego wydarzenia było Województwo Podkarpackie. Patronat nad imprezą objęli Wójt Gminy Borowa Pan Stanisław Mieszkowski oraz Wójt Gminy Czermin Pan Sławomir Sidur. Zabezpieczenie medyczne rajdu sprawowały dwa zespoły ratownicze z karetką typu „P” oraz dwa zespoły strażackie wyposażone w sprzęt ratowniczo-gaśniczy przystosowany do ratownictwa technicznego drogowego. Mieliśmy także duże wsparcie strażaków ochotników z OSP Borowa i OSP Czermin. Służby organizatora zabezpieczały i współpracowały z pozostałymi służbami na trasie przejazdu uczestników imprezy. Zamknięcia dróg gminnych wyłączonych z ruchu sprawowane było przez organizatorów i policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mielcu. Patrol policyjny czuwał i nadzorował prawidłowość przejazdu uczestników rajdu. Frekwencja i ilość zgłoszonych samochodów była zgodna ze zgłoszeniami i deklaracjami udziału w imprezie.
Uczestnicy mieli do pokonania 6 prób sprawnościowych. Dyscyplina i organizacja przejazdów pozwoliła na sprawne przeprowadzenie XXI Międzygminnego Rajdu Mieleckiego Targum. Uczestnicy Rajdu podzieleni byli na pięć klas sportowych uzależnionych od pojemności silnika samochodowego.
W klasie 1 o pojemności powyżej 2000cm3 uczestniczyło 6 załóg. Klasa 2 to samochody z silnikiem od 1600 do 2000 cm3, był to najliczniejsza grupa startujących 10 załóg. W klasie 3 to samochody o pojemności od 1400 do 1600 cm3, było dwie załogi. Klasa 4 to samochody o pojemności do 1400 cm3, startowało 4 załogi. Ostatnią klasą to samochody takiej marki jak Fiat 126p,Seicento, cinquecento, Punto, Panda Uno o pojemności do 1242 cm3. Tu wystartowało 3 załogi.
Rywalizacja w poszczególnych klasach była bardzo wyrównana. Liczyły się dziesiątki setnych sekundy. I tak w klasie 1 najlepszą załogą została załoga AK Stomil Dębica Albert Florkiewicz i Amadeusz Wlazło. W klasie 2 zwyciężyła załoga też z Dębicy Jan Pieta i Dariusz Kowal. W klasie 3 to zwycięzcą został Przemysław Osękowski z pilotem Adrianem Królem. W klasie 4 klasie Fiata na pierwszym miejscu zameldowali się Stanisław Patrylak i Daniel Sokołowski.
W wspólnej rywalizacji XXI Międzygminnego Rajdu Mieleckiego Targum wszyscy uczestnicy zostali sklasyfikowani w Klasyfikacji Generalnej 3 Rundy Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego PZM. Zwycięzcami Klasyfikacji Generalnej zostali Albert Florkiewicz i Amadeusz Wlazło, na drugim miejscu sklasyfikowani zostali Jakub Czoch i Mateusz Bieniek. Natomiast trzecie miejsce przypadło załodze Jan Pieta i Dariusz Kowal. Zwycięzcy w poszczególnych klasach sportowych otrzymali nagrody rzeczowe.
Główny sponsor firma Targum przekazała komplety opon samochodowych. Zgodnie z Regulaminem Mistrzostw Okręgu zwycięzcy w poszczególnych klasach i klasyfikacji Generalnej za 1,2 i 3 miejsce otrzymali pamiątkowe puchary XXI Międzygminnego Rajdu Mieleckiego Targum wraz z okolicznościową naklejką Partnera wydarzenia jakim było Województwo Podkarpackie. Wręczenia pucharów dokonał Wójt Gminy Borowa Pan Stanisław Mieszkowski, dyrektor Rajdu Jarosław Zatoński oraz prezes Automobilklubu Mieleckiego Grzegorz Stryjski. Zostały wręczone podziękowania od organizatorów Rajdu dla Wójtów Gminy Borowa i Czermin, Dyrekcji Niepublicznej Szkoły w Górkach, głównemu sponsorowi firmie Targum oraz strażakom z OSP Borowa i OSP Czermin.
Sponsorami wspierającymi XXI Międzygminny Rajd Mielecki była firma TARGUM, firma Premio, firma MKT Serwis z Woli Mieleckiej, hurtownia elektryczna Megael Sp.Z o.o. z Tarnowa, Gmina Borowa, Gmina Czermin, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Górkach, firma komputerowa Pi System, ratownicy medyczni z Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu na czele z Panem Dyrektorem Grzegorzem Gałuszką, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mielcu, Starostwo Powiatowe oraz firma BIBMOT.
Patronat medialny sprawowało Polskie Radio Rzeszów, radio Leliwa, portal hej.mielec oraz Tygodnik Regionalny Korso. Duże i serdeczne podziękowania należą się organizatorom, sędziom, ratownikom drogowym, członkom Automobilklubu Mieleckiego. Ich zaangażowanie i ogromna determinacja pozwoliła na sprawne przeprowadzenie i ukończenie sportowej rywalizacji 15 września 2024 roku.
Duże słowa uznania oraz gorące podziękowania należą się mieszkańcom Gminy Borowa i Gminy Czermin za cierpliwość, zrozumienie, dyscyplinę oraz wspieranie uczestników rajdu w ich słabszych momentach. Dyscyplina, spokój i zrozumienie sytuacji wynikającej z niespodziewanych zdarzeń na drogach przejazdowych uczestników rajdu to Wasza największa zaleta za która serdecznie dziękujemy jako organizatorzy.