Automobilklub Mielecki

ul. Sportowa 1, 39-300 Mielec

 
 

Ratownicy drogowi w SP w Trześni

foto -Ratownicy drogowi w SP w Trześni
2009-10-12

Na zaproszenie nauczycieli i Dyrekcji szkoły w Trześni 24 września 2009 r przybyła grupa ratowników i członków sekcji BRD Automobilklubu Mieleckiego. Zaprezentowano pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla najmłodszych uczniów tej szkoły. Ratownicy drogowi PZM Krzysztof Dobosz i Kamil Chmaj przy wsparciu kolegów Marcina Wróbla i Damiana Cymbora pokazali dzieciom z klas pierwszych, drugich i trzecich w jaki sposób należy przystąpić do udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej.

Zaprezentowano fantom młodzieńca i małego dziecka do wykonywania sztucznego oddychania. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania z udzielania pierwszej pomocy. Były pytania ze znajomości telefonów alarmowych oraz sposobu użycia telefonu.

Dzieciom bardzo przypadł sposób przeprowadzenia rozmowy telefonicznej podczas wezwania służb ratowniczych na miejsce wypadku. Mogły spróbować wykonania resuscytacji na fantomie młodzieńcu. Młodzieży starszej zaprezentowano sposoby ratowania życia ludzkiego w nagłych przypadkach, przypadkach mogących zdarzyć się na boisku, w szkole czy w drodze do lub ze szkoły.

W trakcie trwania pokazów pierwszej pomocy przedmedycznej mieleccy ratownicy rozdawali wszystkim uczestnikom karty Emergency Card, na których znajdują się telefony alarmowe oraz informacje jak postąpić w razie wypadku.

Bardzo dużo dzieci dojeżdża rowerami na zajęcia szkolne. Często te rowery nie są sprawne, stanowią zagrożenie dla innych użytkowników dróg. O tych i innych sprawach związanych z bezpieczeństwem na drodze informował Członek Zarządu ds. bezpieczeństwa Automobilklubu Mieleckiego Bonifacy Jakubowski. Wspólnie z Prezesem Automobilklubu Mieleckiego Grzegorzem Stryjskim i pozostałymi osobami zorganizowali tor przeszkód połączony ze znakami drogowymi jako miasteczko ruchu drogowego. Tam uczniowie klas starszych przeszli sprawdzian umiejętności jazdy na rowerze połączonej ze znajomością znaków i sygnałów drogowych. Interpretacja i znajomość znaków przez uczniów była niezupełnie zadowalająca dla członków Automobilklubu Mieleckiego. Stan techniczny rowerów pozostawiał dużo do życzenia.

Apelowano do samej młodzieży o naprawę swoich rowerów, usprawnienie hamulców i zamontowanie świateł przednich i tylnych do roweru. Przy zbliżającej się jesieni, szybko zapadającym zmroku rower bez świateł stanowić będzie duże zagrożenie dla nich samych i innych użytkowników dróg.

Poinformowano dzieci i młodzież dojeżdżającą że zostanie przeprowadzona wspólna akcja z mielecką policją "Bądź widoczny na drodze".

Spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej im.Jana Pawła II w Trześni zorganizował Automobilklub Mielecki przy wsparciu Programu "ORLEN" Bezpieczne Drogi" oraz Centrum Promocji "dagma".